Computerworld bag åbningsbrag i Second Life

Koncert med Carpark North og konkurrencer markerer åbningen af IBM’s, Computerworlds og Innovation Labs fælles virtuelle eksperimentarium den 2. marts.

Artikel top billede

Det bliver til tonerne af det danske band Carpark Norths “Transparent and Glasslike”, at House of Horizons åbner efter måneders omfattende konstruktionsarbejde.

Musikken matcher husets bobleagtige former, der er udtænkt af Danmarks største arkitektfirma, Arkitema, og konstrueret af et virtuelt byggeteam under ledelse af amerikaneren Aimee Weber, som er tidens måske hotteste designer i den virtuelle Second Life-verden.

Vind en pris

Computerworld, IBM og Innovation Lab er klar til at holde åbningsfest for det fælles eksperimentarium House of Horizons klokken 11:00 den 2. marts.

Arrangementet vil vare et par timer, og det bliver ikke blot en fest i en tom bygning.

“Vi vil gerne fra starten markere, at House of Horizons er bygget med eksperimenter og aktiviteter for øje. Så derfor udlover vi mange tusinde Linden-dollar til brugerne af Second Life, hvis de vil hjælpe os med at udforske det virtuelle univers,” siger Computerworlds chefredaktør Mikael R. Lindholm.

Blandt andet afholder Computerworld en konkurrence om at levere den bedste og mest velfortalte historie om aktuelle begivenheder eller oplevelser i Second Life, hvor formen er fri.

Computerworld offentliggør de bedste historier og uddeler 25.000 Linden dollars til vinderen, 10.000 til andenpladsen og 5.000 til tredjepladsen i konkurrencen.

Innovation Lab arrangerer samtidig en konkurrence om, hvem der kan skabe de mest innovative virtuelle fremtidsprodukter.

Den virtuelle chefredaktør

Åbningsdagen vil byde på guidede ture rundt i konstruktionen og Computerworlds faste stab af Second Life-reportere vil være til stede og svare på spørgsmål fra åbningsgæsterne sammen med Computerworlds chefredaktør, som løfter sløret for vores langsigtede planer med at være til stede i det virtuelle Second Life-univers.

“Lige nu udvider vi vores tilstedeværelse i Second Life, fordi vi skal være der, hvor vores brugere er. Selvfølgelig skal vi være i Second Life, når virksomheder, som er en naturlig del af vores emneunivers, rykker derind. Vores mere langsigtede planer for vores engagement fortæller jeg vores åbningsgæster om på selve dagen,” siger Mikael R. Lindholm.

Deltag i konkurrencen

Indtil den 2. marts kan du sende dine bidrag til den bedste historie fra Second Life til e-mail-adressen sl@cw.dk.

Den bedste historie kan handle om dine personlige oplevelser i Second Life.

Det kan eksempelvis være en anmeldelse af det bedste sted, du har fundet, eller den mest overraskende opdagelse i den virtuelle verden.

Har du fotoer, videoer eller andet materiale er du velkommen til at vedhæfte dem eller linke til websteder med materialet som YouTube eller Flickr.

Fra åbningsdagen den 2. marts vil du kunne aflevere materialet til os i House of Horizons – her vil vi etablere en dropzone, hvor du kan aflevere Second Life-objekter, som ikke lader sig transportere via vanlige kommunikationskanaler på internettet.

De bedste bidrag bringer vi på Computerworld online og offentliggør i den ugentlige Computerworld.

Førsteprisen er 25.000 Linden dollars, andenprisen er 10.000 Linden dollars og tredjeprisen 5.000 Linden dollars. Rigeligt til at sende din avatar ud i den virtuelle verden med helt nye former og andre accessories.

Vores mødested har følgende koordinater: 90, 190, 00.

Åbningsfesten den 2. marts kl.11 bliver afholdt i House of Horizons.

Samme dag holder Computerworld, IBM og Innovation Lab på samme tid en pressekonference på IT-Universitetet i København. De to samtidige arrangementer vil være koblet sammen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS