Voldsom netdebat skyder mobilfirma i sænk

Et internetbaseret mobilfirma, Maxtalk, er under voldsomme anklager for snyd og humbug. Rasende kunder mener, at de har betalt penge uden at få varen leveret. Politiet undersøger sagen.

Billig telefon, billigt abonnement og kun tre måneders bindingsperiode.

Sådan har tilbudene lydt hos det internetbaserede mobilfirma Maxtalk i de seneste uger. Hvis det lyder for godt til at være sandt, er det fordi, det muligvis også er det.

I hvert fald er maxtalk.dk blevet politianmeldt af flere kunder, og virksomheden skriver nu på sin hjemmeside, at den har været nødt til at lukke på grund af en "vild debat" om virksomheden på nettet.

Diskussionerne har i de seneste uger bølget frem og tilbage på siden mobildebat.dk, hvor en lang række kunder har diskuteret, hvad der lå bag de billige tilbud.

"Ja de må da have noget fusk i ærmet," siden de er så billige, skriver en debattør.

"Tror først, jeg bliver overbevist om, at det ikke er fup den dag, jeg modtager min N80, hvilket skulle være i løbet af denne uge," lyder det i et andet af de omkring 500 debatindlæg om Maxtalk.

Politiet bekræfter

Østjyllands Politi bekræfter, at man i øjeblikket undersøger omstændighederne omkring Maxtalk nærmere, men politiet ønsker ikke at kommentere sagen yderligere.

Det vil til gengæld internet-betalingsfirmaet Ewire, der ufrivilligt er havnet i centrum af sagen, fordi virksomheden for en kort stund håndterede indkøbene på maxtalk.dk

"Det er nogle fuppere, og det er rent bedrageri" lyder det Lasse Rungholm, der er medejer af Ewire og i øvrigt også uddannet advokat.

Han forklarer, at Ewire hurtigt blev klar over, at der var noget galt, fordi Maxtalk hævede pengene på kundernes Ewire-konto, inden at varen var leveret.

"Efter retningslinerne fra forbrugerombudsmanden, må du ikke trække penge, hvis ikke du har leveret varen. Vi kan så se i vores system, at betalingerne bliver gennemført med det samme, og det kan jo ikke lade sig gøre, fordi telefon ligesom skal sendes fysisk først," forklarer Lasse Rungholm.

Da Ewire samtidig begyndte at få henvendelser fra folk, der undrede sig over de billige telefoner, valgte virksomheden at stoppe samarbejdet med Maxtalk efter omkring 14 dage.

Telefonstorm

Her stopper problemerne ikke, for da Maxtalk for få dage siden lagde en besked ud på hjemmesiden om, at virksomheden er lukket, skrev selskabet også, at folk kan kontakte Ewire for at få refunderet deres penge.

I dag er Ewires telefonnummer derfor det eneste, der figurerer på maxtalk.dk

"Det er vi jo pissetrætte af, for folk, der ikke har betalt Maxtalk via Ewire, ringer jo også hertil, og dem kan vi ikke hjælpe," siger Lasse Rungholm fra Ewire.

Han oplyser, at Ewire indtil videre har brugt omkring tre arbejdsdage på at svare på henvendelser om Maxtalk, og at at alle, der har handlet via Ewire har fået deres penge retur.

Det drejer sig ialt om op imod 150.000 kroner, men Ewire har ikke selv mistet nogen penge på Maxtalk-sagen, fordi selve bankoverførslen til Ewire aldrig nåede at blive gennemført.

Flere penge på spil

Skeletterne rasler dog videre. En række annoncemedier har nemlig haft bannerreklamer fra Maxtalk på deres sider, men uden at modtage betaling for det.

Det drejer sig blandt andet om 3plus.dk, krak.dk og eniro.dk, erfarer Computerworld.

"Maxtalk har haft annoncer hos os, som selskabet ikke har betalt for," bekræfter Henrik Dyring, der er administrerende direktør i Eniro.

Han ønsker dog ikke at oplyse, hvor mange penge det drejer sig om.

Maxtalk politianmelder også

Maxtalk skriver selv på sin hjemmeside, at enkelte individer fra starten af har "gjort det til deres mission at sørge for, at vi blev lukket."

Maxtalk skriver også, at netdebatten har ødelagt virksomhedens rygte, inden den kom i gang, samt smadret en omkostningsfuld reklamekampagne.

"Disse enkeltpersoner har udrettet uoprettelig skade, dette kom tydelig til udtryk, da op mod 30 procent af vores kunder ønskede at annullere deres ordre på baggrund af rygter fundet på nettet. Der er yderligere fortaget direkte sabotage og bedrageri imod Maxtalk med formålet at skade firmaet samt os som privatpersoner. Dette nu er blevet politianmeldt af Maxtalk," står der på maxtalk.dk

Ifølge Det Centrale Virksomhedsregister har Maxtalk adresse i Århus, mens Maxtalk selv – inden virksomheden lukkede – oplyste, at adressen var Købmagergade i København.

På cvr.dk kan man også læse, at Maxtalk har 0 ansatte.

Computerworld har forsøgt at komme i kontakt med Maxtalk - dog uden held.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job