Lukket for politiske valg over internet i Danmark

Frederiksbergs borgmester Mads Lebech (K) presser på for at holde det næste kommunevalg som e-valg. Men regeringen holder fast i papir og blyant på trods af, at erfaringer viser, at valgdeltagelsen stiger ved brug af nettet

Artikel top billede

Teknikken findes og en række kommuner herhjemme har allerede benyttet elektroniske valg til ikke-politiske forsamlinger som f.eks. ældreråd.

Men på trods af positive erfaringer, afviser Indenrigsministeriet og Folketinget at overveje valg over internet ved de store politiske valg til kommunalbestyrelsen og Folketinget. Ikke sikkert nok, lyder afvisningen.

Tvivl om identitet

”Nøgleproblemet er, at stemmeafgivning hjemme eller på arbejdspladsen giver problemer med at fastslå vælgernes identitet og at de ikke udsættes for påvirkning under stemmeafgivningen”, siger Indenrigsministeriets valgkonsulent Anne Birte Pade.

Hun henviser til folketingets diskussion i begyndelsen af februar 2005.

Anledningen var blandt andet, at seks kommuner – København, Aalborg, Odense, Glostrup, Høje-Taastrup og Frederiksberg – i 2004 gik til Indenrigsministeriet for at få lov at føre elektroniske valglister ved kommunalvalg.

Og så bad kommunerne om - på et senere tidspunkt - at få lov at gennemføre selve valghandlingen elektronisk ved brug af den digitale signatur.

De elektroniske valglister blev indført, men Folketinget afviste blankt at åbne for elektronikken i selve stemmeafgivningen.

Så i dag er elektroniske valg kun i brug ved interne valg til f.eks. ældreråd, integrationsråd og skolebestyrelser.

Korsbæk-nostalgi i højsædet

Og det er Frederiksbergs borgmester Mads Lebech stærkt utilfreds med.

Han vil have, at borgerne også kan stemme over nettet.

”Jeg synes selv, det er enormt hyggeligt, men der er altså nogen, som ikke deler nostalgien, men som også gerne vil være aktive deltagere i demokratiet”, siger Mads Lebech.

Frederiksberg gennemførte som pionerer det første elektroniske valg i en kommune herhjemme.

Det var ældrerådsvalget i marts 2003, hvor valgdeltagelsen gik frem fra 36,1 procent til 40,3 procent.

Analysen var, at netop muligheden for at stemme elektronisk var med til at få flere vælgere til at stemme.

Lige nu er man i gang med at opgøre resultatet af endnu et ældrerådsvalg, men allerede 10 dage før valget sluttede, passerede antallet at elektroniske stemmer resultatet fra ældrerådsvalget i 2003.

”Digitale afstemninger giver en større valgdeltagelse generelt. Det er positivt i tider, hvor engagement og deltagelse ved valg mange steder er vigende”, siger Mads Lebech.

Internet får flere til at stemme

Professor Jens Villiam Hoff, Københavns Universitet, forsker i blandt andet internet og demokrati.

”For eksempel er der sjældent over 50 procent af de unge under 30 år, der stemmer ved kommunalvalg. Hvis de havde muligheden for at stemme over internet tror jeg man kunne få et løft i stemmedeltagelsen”, siger Jens Villiam Hoff.

Han konstaterer, at det er lykkes at skabe så meget usikkerhed om selve sikkerheden i elektroniske afstemninger, at Indenrigsministeriet er gået i baglås på spørgsmålet.

”Man stiller absurd høje krav til sikkerheden i elektroniske afstemninger, krav som det almindelige papirbaserede valg ikke engang kan leve op til. Hvor stor er kontrollen f.eks. med valgkort og hvem har egentligt styr på om der ikke bliver dumpet en kasse med stemmer i mosen”, siger han.

Ud over Indenrigsministeriet, er også videnskabsminister Helge Sander (V) involveret i de danske overvejelser om elektroniske valg.

Han er i gang med at evaluere blandet andet de danske pilotforsøg med e-valg – der har været omkring 15 e-valg i det små herhjemme – og trækker samtidig på udenlandske erfaringer.

”Estlands projekt er det mest interessante projekt, jeg har hørt om, og vi vil nøje følge resultatet af deres parlamentsvalg”, siger Helge Sander.

”Det mest interessante er, at man i Estland har tilsvarende krav om fri og hemmelig afstemning for den enkelte ved repræsentative valg i Estland. Der har man kunnet tage hånd om”, siger Helge Sander, der nu vil bede it- og telestyrelsen om at udarbejde en statusrapport på elektroniske valg.

”På den baggrund vil jeg drøfte med Lars Løkke Rasmussen (indenrigsministeren, red.), hvad vores næste skridt kan være”, siger Helge Sander.

Læs mere om elektroniske valg i fredagens trykte udgave af Computerworld:

- E-valg skal løfte Estlands demokrati.

- Fødselshjælper for Estlands digitale transformation.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Socialpædagogernes Landsforbund

Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos