Linux giver Vistas brugerflade baghjul

ComputerViews: 3D-effekter er ved at blive en vigtig del af det moderne operativsystems skrivebordsoplevelse. Aero og 3D Flip er nogle af de store salgsargumenterne for Vista, men Microsofts brugerflade får faktisk baghjul af open source-folket.

Artikel top billede

ComputerViews: Brugen af 3D-effekter på skrivebordet har været et af de helst store salgsargumenter for Microsofts Windows Vista, og Mac-tilhængerne holder sig heller ikke tilbage med flotte faciliteter, når skrivebordets indhold skal præsenteres for brugeren.

Ikke desto mindre er det open source-miljøet, der er nået længst i at udnytte de muligheder, som vores pc-udstyr giver.

Det er således muligt at få de flotte effekter uden at betale så meget som en krone til en software-pakke eller opgradere den aldrende hardware i maskinen.

Open source-desktops som Beryl og Compiz er eksempler på 3D-brugerflader, der leverer funktioner, som sætter de kommercielle produkter i skyggen.

3D-brugerfladerne kan benytte på Ubuntu-distributionen, der er et gratis open source-styresystem.

Resultaterne er ganske imponerende, som du selv kan opleve på de to henvisninger til eksempler på deres kunnen.

Måske i Ubuntu

Ubuntu-chefen Mark Shuttleworth skriver på sin blog, at det i øjeblikket ikke er aktuelt at gøre 3D-brugerfladerne til standardvalg i den kommende Ubuntu-udgave, der lanceres 19. april.

De er endnu ikke stabile nok.

Det er dog ikke utænkeligt, at mindst en af løsningerne kommer med i den Ubuntu-udgivelse, der er planlagt til at udkomme i oktober.

Hvorvidt funktionaliteten er nyttig og bidrager til højere produktivitet kan diskuteres, men det er fælles for alle løsningerne, ligegyldig om de kommer fra Microsoft, Apple eller fra open soucre-miljøet.

Men lækkert ser det ud.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-revisor

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    UI-designer med fokus på designproduktion

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS