Ny iTunes har stadig problemer med Vista

Den nye version af iTunes er blevet mere Vista-venlig, men der er stadig problemer i parforholdet mellem Windows Vista og iTunes.

Artikel top billede

Den nye opdaterede version af iTunes understøtter blandt andet Apples kommende tv-produkt samt en forbedret funktion til at sortere de digitale albums, men det populære program mangler stadig flere elementer før det understøtter Windows Vista ordenligt.

Ved Vista lanceringen i januar fortalte Apple, at iTunes ikke var klar til at blive benyttet på det nye operativsystem.

I den værst tænkelige situation kunne iPod-brugeren ligefrem ødelægge sin musikafspiller blot ved at tilslutte den til en Vista-baseret computer.

Desuden blev der fra Apples side rapporteret om problemer med at afspille musik, der var købt via iTunes på Vista pc'er.

Den nye version løser en række af disse problemer, men der er stadig flere hængepartier mellem iTunes og Vista.

USB-porten giver problemer

Et at de problemer, der skal løses er forbundet med USB-porten. Når man fjerner sin iPod via Sikker fjernelse af hardware-ikonet i systembakken, kan det nemlig resultere i, at musikafspilleren bliver beskadiget.

Apple anbefaler derfor, at man altid frakobler sin iPod via iTunes-software.

Hvis afspilleren bliver beskadiget, kan man dog via Gendan i iPod'ens Resumé-rude, ofte få sin iPod til at fungere igen.

Desuden understøtter iTunes heller ikke 64-bit-versionen af Vista, og kontaktpersoner fra Windows adressebog synkroniserer heller ikke altid ordentligt med iPod’en.

Apple har endnu ikke nogen tidsplan for, hvornår de er klar med en opdatering, der gør iTunes helt Vista- kompatibel.

Virksomheden har dog lagt informationer om de resterende problemer mellem Vista og iTunes samt tips til, hvordan programmet kommer til at fungere korrekt sammen med styresystemet fra Microsoft på sin webside.

Herfra kan man ligeledes downloade iTunes i version 7.1

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS