Orm hærger norsk storbank på femte døgn

Den norske storbank Dnb Nor slås stadig med den virus, som fredag ramte netværket og inficerede 12.500 maskiner.

Artikel top billede

Efter seks dages kamp med virus er Dnb Nor, en af Norges største banker, stadig i gang med at rydde op efter fredagens virusangreb.

En virus spredte sig om fredagen på bankens computere, og selv om der blev slået virusalarm, havde ingen forestillet sig, at problemerne ville blive så store, som de er, skriver Dagens IT.

”Vi er stadig i gang med at rense op efter fem dages kamp døgnet rundt,” siger Tore Dyrdahl, der er informationschef hos Dnb Nor til avisen.

Maskiner gen-inficeres

Bankens it-afdeling arbejdede sammen med antivirus-leverandøren Norman hele weekenden på at stoppe virus-problemet.

Men mandag havde virussen stadig frit løb på firmaets 11.500 computere og omkring 1.000 servere.

Det fik banken til at lukke en del af filialerne, mens andre var åbne med reduceret service.

Det største problem er ifølge banken, at maskiner, som er renset, igen bliver inficeret af den drilske virus.

Alligevel er situationen langsomt vendt til det bedre i løbet af ugen.

Alle filialer er igen åbne, og flere tjenster er igen i funktion.

”Vi havde en lille opblomstring af virus i morges, da folk tændte deres computere igen, men vi er meget mere optimistiske i dag end tidligere på ugen,” siger Tore Dyrdahl til Dagens IT.

Ifølge informationschefen er hændelsen et regulært mareridt for banken, der aldrig havde troet, at de problemer, der opstod fredag, ville drille flere dage efter.

Ormen var på virusliste

Ifølge avisen er det ormen Viking.gt, der har ramt Norges største bank på nettet.

Selv om ormen er på Normans virusliste, fungerede beskyttelsen af banken ikke. Selv efter at antivirus-firmaet havde opdateret systemerne efter angrebet, kunne bankens maskiner inficeres igen.

Ifølge avisen er bankens ansatte stadig afskåret fra at benytte internettet. Det betyder, at virussen ikke har mulighed for at hente nye skadelige orme.

Smittekilden er kendt

Ifølge informationschefen er der ingen grund til at tro, at nogen har inficeret bankens netværk som en del af et målrettet angreb. Han fortæller, at smittekilden er kendt, men holdes hemmelig.

Der er ifølge banken ingen fare for, at data er gået tabt ved angrebet, fordi der løbende tages sikkerhedskopier. Den seneste hovedkopi er fra sidste uge.

Virusangrebet har stort set ikke berørt bankens netkunder, fordi netbanken kører på et andet net. Det er bankens filialer som har været hårdest ramt af angrebet, skriver avisen.

Det er endnu uvist, hvem der skal betale for skaderne ved virusangrebet, men ifølge bankens informationschef bør "nogen tale sammen."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S