Midt-Data mister e-mærke på grund af spam

It-forhandleren Midt-Data fik i januar en dom i Sø- og Handelsretten for at sende spam, hvilket er en overtrædelse af e-mærkets retningslinier. Forhandleren har derfor fået suspenderet retten til at skilte med e-mærket.

I sidste måned fik Midt-Data en bøde på 25.000 kroner for at udsende spam. Nu koster dommen måske it-forhandleren e-mærket.

Foreløbig har E-handelsfonden suspenderet Midt Datas brug af e-mærket i tre måneder.

Baggrunden for dom, bøde og frakendelse af retten til at bruge e-mærket er, at Midt-Data i 2004 udsendte omkring 5.000 uopfordrede mails til sine kunder, med tilbud om gratis adgang til en udstilling.

Flere modtagere af mailen indberettede Midt-Data til Forbrugerombudsmandens spam-hjemmeside, og så kørte sagen.

Anker hele vejen til højesteret

Midt-Datas direktør Allan Carøe har tidligere erklæret sig rasende over sagen og føler sig chikaneret af Forbrugerombudsmanden.

Allan Carøe har tidligere udtalt, at han vil anke dommen hele vejen til Højesteret.

E-handelsfonden har sat e-mærket i søen i Danmark med det formål at sikre forbrugernes tryghed ved handel på internettet. E-mærket anvendes i dag af 388 netbutikker, som alle har accepteret, at de ikke må sende mails til deres kunder, hvis de ikke har fået lov.

Afventede dom

E-handelsfonden har afventet Sø- og Handelsrettens dom før man tog endelig stilling til Midt Datas ret til at benytte e-mærket.

"Sagen har været længe undervejs, men dommen er meget klar. Det samme er e-mærkets retningsliner på det punkt. Det er vigtigt for e-mærkets troværdighed, at der sendes et klart signal om at udsendelse af spam er uacceptabelt, derfor skrider vi ind med en suspension nu," udtaler E-handelsfondens formand, Hans Henrik H. Heming, i en pressemeddelelse.

E-handelsfonden er en non-profit organisation, stiftet af Forbrugerrådet, Dansk Erhverv, Finansrådet, Dansk Industri, HK, ITEK, Dansk-IT, ITK, IT-Branchen og FDIH.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Allan Carøe til afgørelsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere