Modstandere af Open XML føler sig ignoreret

The International Standards Organization, ISO, ignorerer indsigelser mod godkendelsen af Open XML, mener kritikere.

The International Standards Organization (ISO) har angiveligt accepteret at sende Microsofts Open XML-dokumentstandard ind i den såkaldte fast track-godkendelsesproces.

Dette sker efter en måneds høring blandt ISO-komiteen JTC 1's medlemmer, hvor 20 landes standardiserings-organer ellers havde skrevet indlæg om en række opfattede modsætninger med andre ISO-standarder.

"Beslutningen er truffet uden at konsultere de nationale standardiserings-organer, som har fremlagt mulige konflikter. Dette er ellers foreskrevet i JTC 1's regler," lyder kritikken i en pressemeddelelse fra Danish Unix User Group (DKUUG).

"Det er kutyme i JTC 1, at man tager alle kommentarer alvorligt, og man ikke bare afviser dem over én kam."

Open XML-forslaget vil nu blive sendt i offentlig høring. I Danmark er det Dansk Standard, der står for denne høring, og alle interesserede kan bidrage med deres kommentarer.

"Høringsfasen skal bruges til indvendinger," siger professor Mogens Kühn Pedersen, der også er formand for Dansk Standards udvalg. "På baggrund af disse skal man tage stilling til den videre godkendelse."

Godkendelsen kan tidligst være klar om fem måneder, men kan tage længere tid. Det afhænger helt af indsigelserne, oplyser M. Kühn Pedersen.

Skidt med to formater

Keld Simonsen, bestyrelsesmedlem i DKUUG, mener, at det er dårligt nyt for brugerne, hvis der nu skal være to standarder for dokumentformater.

"Det vil uvægerligt føre til dobbeltarbejde, når begge standarder skal understøttes, for ellers kan man ikke læse hinandens dokumenter. Og det fører til, at nogle brugere ikke kan læse andres dokumenter, fordi de ikke har det nødvendige programmel," siger han.

Især vil Open XML-dokumenter betyde, at UNIX-brugere udelukkes, fordi Office ikke findes til UNIX.

"Det er netop meningen med åbne standarder, at de kan implementeres på alle platforme, men Open XML er så omfattende og Microsoft-specifik, at den kun kan implementeres fuldt ud på en Microsoft-platform."

Keld Simonsen så hellere, at ODF- og Microsoft-folkene arbejdede sammen om et fælles format, idet ODF og Open XML grundlæggende handler om det samme, nemlig åbne kontorformater i XML.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura