Uro i Venstre om UNI-Cs dominans på skole-it

VU kritiserer undervisningsminister Bertel Haarder (V), fordi han tillader UNI-C at konkurrere med private leverandører om skole-it. Til gengæld er nuværende skatteminister Kristian Jensen tavs om sagen. Han var ellers kritisk i 2001.

Artikel top billede

VU-formand bakker op om Venstres it-ordfører Michael Aastrup Jensen, der har kritiseret Bertel Haarder, fordi ministeren lader UNI-C under Undervisningsministeriet fungere som både offentlig rådgiver og privat it-leverandør.

"Jeg er uforstående overfor, hvordan Bertel Haarder kan forsvare den nuværende form med UNI-C, som både offentlig og privat aktør. Det strider mod grundlæggende liberal tankegang og harmonerer på ingen måde med regeringens kvalitetsreform, der netop skal skabe konkurrence i det offentlige", siger formand Karsten Lauritzen fra VU.

I stedet bør UNI-C holde sig til at rådgive ministeriet, mener Karsten Lauritzen.

Dermed stiller VU-formanden sig op i rækken af kritikkere.

Dansk Industri og en række virksomheder har også beklaget sig over UNI-Cs dobbeltrolle.

UNI-C i skudlinjen

I sidste uge kaldte Michael Aastrup Jensen UNI-Cs markedsandel på 81 procent af skolernes intranet-system for "monopol-lignende".

Og kritikken blev ikke mindre af, at 14 millioner kroner ud af 18 millioner kroner i statens første tilskudsrunde til opdatering af skolernes intranet, gik til produktet Skole-Intra, der forhandles af UNI-C.

Siden har blandt andre direktør Lars Fredsted fra Tabulex, en konkurrent til UNI-C, i et klagebrev til ministeren kaldt tingenes tilstand på området for "ikke særligt liberalt".

Han opfordrer i brevet, der også er sendt til indenrigsminister Lars Løkke Rasmussen og erhvervsminister Bendt Bendtsen, Bertel Haarder til at gribe ind.

Minister vender på en tallerken

En helt fjerde minister ønsker slet ikke at kommentere sagen, selvom han tidligere var kritisk over for UNI-C.

Det er skatteminister Kristian Jensen (V), der ellers i 2001 som ungt folketingsmedlem stillede en række kritiske spørgsmål til undervisningsminister Margrete Vestager (R) om UNI-Cs sammenblanding af offentlige og private aktiviteter.

Et af Kristian Jensens spørgsmål lød:

"Er ministeren enig i, at den nuværende Uni-C-konstruktion virker ugennemsigtig, og at en udskillelse af afdelingen for digitale undervisningsmaterialer vil gavne gennemsigtigheden?"

Et andet spørgsmål havde denne formulering.

"Kan ministeren garantere, at der ikke kanaliseres statslige ressourcer ind i udviklingen, fremstillingen, reklamen og distributionen af Uni-C's digitale undervisningsmaterialer?".

I dag har skatteminister Kristian Jensen ingen kommentarer til UNI-Cs rolle.

"Jeg stillede mig i sin tid tilfreds med den daværende ministers garanti for, at der ikke var sammenblanding", er det eneste han ønsker at fortælle i et skriftligt svar til Computerworld.

Utilfreds med svar i 2001

I 2001 var Kristian Jensens talelyst lidt større.

Overfor Folkeskolen.dk kommenterede han svaret fra daværende undervisningsminister Margrete Vestager sådan:

"Jeg mener ikke, svaret lever helt op til det, jeg gerne havde set - nemlig en klar opdeling mellem den statslige del og afdelingen for digitale undervisningsmidler. Men jeg er glad for, at det virker som om, ministeren tager problemet alvorligt, og det må jeg i første omgang læne mig opad", sagde Kristian Jensen.

"Men jeg mener, at Undervisningsministeriet udsætter sig for mulig kritik, så længe den afdeling, der konkurrerer med private virksomheder, ikke er skilt ud. Og den anklage havde jeg gerne været foruden", tilføjede han overfor folkeskolen.dk i 2001.

It-ordfører Michael Aaastrup Jensen vil tage sagen op med Bertel Haarder til næste gruppemøde hos Venstre, hvor Skatteminister Kristian Jensen formodentlig også vil sidde med.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S