Tele2 misbruges i stort phishing-angreb

En flodbølge af phishing-angreb er i gang og tilsyneladende med Tele2 som afsender. "Sidste gang var det russiske hackere," siger Tele2's administrerende direktør, Thomas Nistrup.

Masser af teleforbrugere får i disse timer en såkaldt phishingmail fra Tele2 med en påmindelse om at betale den vedlagte regning.

Men Tele2 kender ikke noget til mailen, og den vedhæftede fil er en virus, der angriber modtagerens computer, hvis der klikkes på den.

"Mailen minder lidt om den, der blev sendt ud i vores navn 13. marts. Dengang var det russiske hackere, der stod bag," siger Thomas Nistrup, administrerende direktør, Tele2.

Ubehjælpsomt dansk

I mailen, der er skrevet på et noget ubehjælpsomt dansk, står: "Mobiltelefoniudbyder Tele 2 minder Dem om, at ved manglende indbetaling bedes De betaler vedlagte regning.

Med venlig hilsen Inge Bagger Mikkelsen

Adresse:
Tele2 A/S
Gl. Køge Landevej 55
DK - 2500 Valby"

Adressen er god nok, men ifølge Tele2's direktør får Tele2's egne kunder ikke mailen, der bliver fanget i selskabets spamfilter.

Ifølge Computerworlds oplysninger er den ondsindede mail udsendt i rigtig mange eksemplarer i løbet af natten.

Læs mere på Computerworld.dk om phishing-angrebet senere torsdag.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune