Cafemiljøer stimulerer it-innovatører

Klumme: Cafemiljøerne danner infrastruktur for en helt ny innovationsbevægelse af “high-tech-nomader”.

Rapport fra Californien:

En af den forløbne uges forside-historier i avisen “San Francisco Chronicle” havde overskriften “Where neo-nomads’ ideas percolate”.

Artiklen handler om, hvordan en helt ny sprudlende generation af it-innovatører og iværksættere skaber kreative mobile arbejdsformer med deres bærbare computere, pda’er og mobiltelefoner baseret i de californiske byers rigtig mange attraktive cafemiljøer.

Disse cafemiljøer er i dag alle udstyret med high-speed wi-fi (trådløst internet), og danner en helt ny underliggende infrastruktur med top vibrationer, for en helt ny innovationsbevægelse af “high-tech-nomader”, der primært bekender sig til mobile teknologier og web 2.0-tidsånden.

Denne nye type fritænkende it-beduiner bruger cafemiljøerne som deres kontor og anser cafeerne som egentlige innovationsmiljøer, hvorfra de smidigt kan operere deres opstartsvirksomheder, uden at binde sig til en dyr leje af et stationært kontor.

Allestedsværende iværksætterånd

Den pulserende og trendy cafestemning kombineret med en velfungerende wi-fi-infrastruktur bidrager i høj grad til den allestedsværende iværksætterånd og det vibrerende netværksbaserede innovationsklima, der kendetegner store dele af Californien.

En stemning man straks mærker, og som er løftet op af en tæt atmosfære af interaktiv videndeling og engagement, med aktører bredt fordelt på alder, race, og køn. Bay-area og Silicon Valley er stadig den innovative dynamo inden for it og formår konstant at forny sig.

Hvad, den nye high-tech nomadebølge i San Francisco-området også viser, er, at infrastrukturbegrebet til stadighed bliver bredere og bør forholde sig til potentielle brugsværdi-optimeringer af eksisterende fysiske rammer, mobilitetsadfærd, de praktiske rammer omkring nye arbejdsformer og sociale netværksdannelser.

Dette arbejdede jeg selv med i slutningen af 1990’erne i Japan i forbindelse med opkomsten af de såkaldte “SOHO” (small office home office) erhvervsformer og muligheder for at skabe understøttende infrastruktur i bymiljøet, eksempelvis med service-knudepunkter på transport stationer og i cafeer og convenience-stores. I mellemtiden har teknologi og social software gjort det væsentlig mere relevant at tilvejebringe denne erhvervs- og innovationsunderstøttende infrastruktur på samfundsmæssigt niveau.

Hvad sker der i København?

Så meget mere begrædeligt er det, at også disse aspekter af de nye infrastrukturelle udviklingstrender fuldstændig er forbigået Københavns nye teknokratiske byudviklingsområde i Ørestaden.

I Ørestad Nord for eksempel må man faktisk kigge forgæves efter cafemiljøer eller kiosk-services – ja, i det hele taget efter fremsynede planlægningstiltag i retning af innovationsunderstøttende infrastruktur.

Hvad artiklen i San Francisco Chronicle vidner om, så er teknologien i dag befordrende for en ny slags beduinbevægelse af nomadiske it-iværksættere, og der er ved at danne sig en slags innovationskultur omkring dette fænomen, der på mange måder kan siges at være den fysiske sociale repræsentation af web 2.0 og andre sociale softwareudviklinger.

Innovationskultur bliver i høj grad befordret af fleksibel adgang til stimulerende arbejdsmiljøer, real time-information, netværk og videndeling. Den digitale kultur kræver helhedsorienteret nomade-infrastruktur, der forbinder og stimulerer – forbindingspunkterne udgøres i høj grad af intelligent brugsværdiudnyttelse af eksisterende fysik og nye netværksbefordrende rum.

Den nye beduin-stammekultur af it-innovatører ændrer arbejdskulturerne, forvandler steder og har kontor, hvor de slår lejr.

Sam K. Steffensen er leder af it-væksthuset 5te

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S