Internettets nye darling hedder Twitter

En ny onlinetjeneste, der giver mulighed for at pleje venskaberne digitalt, spås en fremtidig succes på linje med YouTube og MySpace. Tjenesten giver en følelse af, at man er i live, siger en dansk kommunikationsekspert

Artikel top billede

I en dagligdag med børn, lange arbejdstider og bunker af vasketøj, kan det være svært at finde tid til at pleje venskaberne.

Det er grundlaget for en ny tjeneste, der gør det muligt, sende små beskeder til vennerne.

Derved kan man dele dagligdagens oplevelser med dem, der er tæt på – uden at de rent faktisk er tæt på.

Tjenesten hedder Twitter, hvilket ifølge engelsk-dansk ordbogen kan oversættes til kvidren.

Filosofien bag Twitter er, at venskaber bygger på gensidig deling af oplevelser og tanker i nuet og at relationen ikke afhænger af hvor meget, der deles.

Det er small talk, der betyder noget for at vedligeholde venskaberne.

Bader nøgen i Storkespringvandet

Twitter er en åben kanal for alle, som har lyst til at læse, hvad du har at sige, og den fungerer som en skøn blanding af sms, messenger og MySpace.

Twitter er personlig massekommunikeret deling af oplevelser, tanker og følelser i det øjeblik de opstår.

Beskederne man kan sende via Twitter er begrænset til 140 tegn, så de kan videresendes som en sms.

Tjenesten er således ikke beregnet til at sende lange beskrivelser men til at fortælle, hvad man foretager sig netop nu.

Man kan sende vennerne en lille hurtig besked som "Nu drikker jeg en øl i Nyhavn" eller "Har lige badet nøgen i Storkespringvandet".

Twitter kan bruges både fra mobile og computeren og det er muligt at sende til alle de personer, der er tilknyttet ens profil på samme tid.

Tjenesten kan opdateres fra både browser, mobil, rss-læser eller chat-program, og modtagerne kan ligeledes selv vælge den platform, de vil modtage beskederne på.

Man føler sig i live

I følge erhvervsavisen Financial Times er Twitter et at de hotteste navne i Silicon Valley, og tjenesten spås til at blive et kæmpe hit på linje med YouTube og MySpace.

Den danske kommunikationsekspert Henrik Byager er enig i, at platformen kan blive meget slagkraftig.

"Fornemmelsen af nærhed - at man føler at være en del af hinandens liv - er meget vigtig for specielt de yngre brugere," siger Henrik Byager.

"Mange længes efter at være i kontakt med hinanden hele tiden, og hvis tjenesten virker efter hensigten, er der ingen tvivl om, at rigtig mange vil tage den til sig."

"Den konstante udveksling af følelser og oplevelser giver en fornemmelse af, at brugerne er i live."

Som udgangspunkt er tjenesten gratis og man kan kvit og frit opdatere via computeren.

Ønsker man at opdatere via sin mobiltelefon, bliver man dog opkrævet sms-taksten til England, som er på små tre kroner pr. besked.

Det er gratis at modtage beskeder på alle platforme.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger it-supporterelever til Almegaard Kaserne på Bornholm

    Bornholm

    Politiets Efterretningstjeneste

    SOC-analytikere i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S