Dansk Neupart-jubel: Omsætningen fordoblet

Sikkerhedsselskabet Neupart fordobler bruttofortjenesten til 7,4 millioner kroner. Selskabet har tidligere brugt penge på at åbne kontorer i Tyskland og USA, men vil ikke sprede sig til flere lande i den næste tid.

Artikel top billede

Administrerende direktør i sikkerhedsselskabet Neupart, Lars Neupart.

Kombinationen af sikkerhedssoftware og konsulent-tjenester er en vindercocktail.

Det mener sikkerhedsvirksomheden Neupart, der i 2006 fordoblede bruttoresultatet til nu 7,4 millioner kroner og kom ud med et netto-resultat på godt 800.000 kroner.

I 2004 gik selskabet ud med en negativ egenkapital på 700.000 kroner.

Pengene var blandt andet blevet brugt til at udvide forretningen i Tyskland og USA.

Hovedparten af omsætningen kommer stadig fra Danmark, men væksten ligger i Tyskland og USA, fortæller virksomhedens stifter og direktør, Lars Neupart.

Vil ikke sprede sig for tyndt

Alligevel har selskabet ingen aktuelle planer om at rykke videre til nye lande.

"Vi vil ikke sprede os for tyndt. To millioner kroner er en god egenkapital, men det er ikke en pengetank, der gør, at vi kan erobre hele Europa på en gang," siger direktøren.

Ifølge regnskabet har virksomheden kun en egenkapital på 1,2 millioner kroner, men selskabets bestyrelse har efterfølgende valgt at udnytte tegningsretter på sammenlagt 770.000 kroner.

Fem it-sikkerhedshåndbøger går ikke

På produktsiden har Neupart fokuseret på at få produktet SecureAware til at automatisere compliance.

En virksomhed skal normalt leve op til forskellige kravsæt fra Dansk Standard, persondataloven, kreditkortreglerne, virksomheden selv og måske fra andre endnu.

"Du kan ikke bare give dine medarbejdere fem it-sikkerhedshåndbøger. I den ene står, at alle skal skifte kodeord med 90 dages interval. I den anden kun med 120," siger Lars Neupart.

Neupart har indbygget flere af kravsættene i SecureAware og arbejdet på at gøre det let selv at taste egne kravsæt ind.

Dermed laver programmet alle kravsættene om til én it-sikkerhedshåndbog. Det er det, der kaldes at automatisere compliance.

De eneste med hele paletten

Det er der også andre virksomheder, der tilbyder, men Lars Neupart mener, at virksomheden har vundet mange kunder på kombinationen af et sikkerhedsprodukt og mulighed for konsulenthjælp fra virksomheden.

"Det virker ret stærkt, at man kan klare mange funktioner selv med et produkt og samtidig købe konsulentydelser fra folk, der har prøvet det før. Vi er de eneste, der har hele paletten," siger Lars Neupart.

Neuparts mål for 2007 er vækst på "alle væsentlige nøgletal", men det prioriterer udvikling højere end et stort overskud.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S