Software-udvikler i flæsket på medielicensen

Ved at installere et lille gratis program, der lukker computerens adgang til radio- og tv-stationer, kan man omgå betingelserne for at slippe for at betale medielicens, mener dansk softwareudvikler. DR afviser blankt.

Ved at downloade programmet Licens-Blocker og installere det på computeren kan man blokere for al adgang til DR og TV2’s websider.

Det mener i hvert fald udviklerne bag programmet.

"Med programmet blokeres der for adgangen til radio og tv-udsendelser via nettet, hvormed man kan undgå at betale medielicens," siger en af udviklerne bag programmet Licens-Blogger, Thomas Reberholt.

Men den går ikke, mener DR.

Der er betalingspligt

Man kan nemlig ikke undsige sig licensen ved at installere programmet, lyder det fra DR.

Chefen for DR's direktionssekretariat og konstitueret kommunikationsdirektør, Peter Kyhl, henviser til betalingspligten, der er beskrevet i paragraf 3 stk. 2 og 3.

Den lyder:

"Betalingspligten indtræder uanset den nærmere benyttelse af apparatet, herunder hvilken kanal man i almindelighed vælger og at betalingspligten indtræder uanset distributionsformen og antenneforholdene for modtagning af radio- og tv-udsendelser."

Den forklaring godtages dog ikke umiddelbart af alle.

Advokaten Kasper Asbjørn Heine, der er advokat med speciale i medieret, mener eksempelvis ikke, at denne paragraf fortæller noget om fritagelsesmulighederne eller det modsatte.

"Paragraffen siger blot, at man skal betale, hvis man har adgang," siger han.

Fjerne tuneren

Kulturministeriet ønsker heller ikke at tage stilling til spørgsmålet, men henviser til bekendtgørelsen om licens.

Her står, at der ikke skal betales licens for apparater, når det efter retningslinier fastsat af DR Licens, tydeligt fremgår, at apparatet ikke kan modtage og gengive billedprogrammer eller -tjenester, der er udsendt til almenheden.

Og den formulering er klar, mener Peter Kyhl fra DR.

"Man kan i øjeblikket kun fritages for licens ved at få fjernet tuneren i sit fjernsyn, men det kræver et teknikerbesøg, hvor fjernsynet plomberes, så vi er sikre på, at man ikke har adgang," siger Peter Kyhl.

Han mener ikke, at man kan kontrollere en software-spærring på computeren.

Thomas Reberholts ønske om fritagelse kan således falde på, at det er umuligt for DR at kontrollere adgangen.

Fritaget eller ej?

I sin argumentation for at Licens-Blocker fritager brugeren for medielicensen henviser Thomas Reberholt til Kulturministeriets svar på spørgsmålet om blokering af tv og radio hos udbyderen stillet 16. november 2006 af kulturudvalget på vejene af Spies Information Aps.

Kulturministeriet svarede i november 2006 på spørgsmålet om, hvorvidt man kan slippe for medielicens ved at få internetudbyderen til at blokere for adgang til de websider, som giver adgang til at se eller høre udsendelserne.

I svaret lyder det, at et apparat alene er licenspligtigt, hvis det er i stand til at modtage billedprogrammer eller –tjenester, der er udsendt til alle.

Andre enheder er ikke omfattet af medielicenspligten. En blokering er således ensbetydende med fritagelse af licens, mener Thomas Reberholt .

Det er efter Kulturministeriets mening dog ikke praktisk muligt at pålægge samtlige internetudbydere at lukke for denne adgang.

Kulturministeriet siger desuden, at det vil være en administrativ umulig opgave at holde øje med samtlige internet-udbydere.

Der rejses således tvivl om, hvorvidt det er praktisk muligt at etablere en sådan spærring.

Thomas Reberholt mener dog stadig, at betingelserne opfyldes, når Licens-Blocker er installeret, og derfor har han søgt om at blive fritaget for den kontroversielle medielicens.

Der er endnu ikke kommet noget officielt svar fra DR på forespørgslen.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S