TDC står til eneret på iPhone-salg i Danmark

Ét selskab har eneret på salget af Apples iPhone i USA og samme model står til at blive anvendt i Europa. Det vil i givet fald gøre TDC til eksklusiv leverandør af iPhone i Danmark.

Artikel top billede

Produktbilleder fra Apple.

I juni måned forventer Apple at sende de første eksemplarer af virksomhedens mobiltelefon, iPhone, ud til de amerikanske forbrugere.

Når turen senere kommer til Europa, tyder meget på, at Apple vil give ét teleselskab eneretten til at sælge iPhone, som virksomheden har gjort det i USA.

Sådan en aftale kan meget vel ende med at falde ud til TDC's fordel.

Kilder peger på Vodafone

På rygtebørsen har pilen nemlig længe peget på telekæmpen Vodafone som kommende Apple-partner.

"Vores kilder indikerer, at Vodafone er den mest sandsynlige partner i Europa. Vi mener, at Vodafone med sine 200 millioner kunder, store internationale udbredelse og investeringer i avancerede teknologier vil være en stærk samarbejdspartner for Apple," har American Technology Research-analytiker Shaw Hu sagt til sine klienter.

Oplysningerne stammer fra AppleInsider.com, der har lang tradition for at fortælle Apples hemmeligheder, før de bliver officielle.

Vodafone opererer direkte eller gennem samarbejder i 59 lande verden over. Blandt dem er TDC, der siden december 2001 haft et partnerskab med Vodafone, der i første omgang blot var en aftale om roaming, men siden er blevet et egentlig produktpartnerskab.

Det betyder blandt andet, at TDC har de eksklusive rettigheder til at sælge Vodafones produkter i Danmark, oplyser Per Christiansen fra TDCs presseafdeling.

TDC og Vodafones partnerskab har blandt andet betydet, at TDC idag som det eneste selskab tilbyder sine kunder Research In Motions BlackBerry-telefoner og Vodafones Mobile Connect-kort til bærbare computere.

TDC vil ikke kommentere

Spekulationer om, hvorvidt TDC kan ende som eksklusiv iPhone-leverandør i Danmark, ønsker teleselskabet dog ikke at kommentere.

"Vi kan ikke kommentarer på rygter om, hvorvidt Vodafone får eneret på iPhone i Europa, og om det indebærer, at TDC får det i Danmark. Men som det har været hidtil, har TDC eneret på at forhandle Vodafones produkter i Danmark," siger Per Christiansen fra TDCs presseafdeling.

Ifølge Apple bliver iPhone sat til salg i Europa i fjerde kvartal af 2007. Resten af verden ventes i 2008.

Apple sender to versioner på gaden på det amerikanske marked. En lille model på fire gigabyte til godt 2.800 kroner og en stor på otte gigabyte til 3.500 kroner.

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S