Der står Oracle på næsten hver anden database

Oracle er den uovertrufne champion på databasemarkedet. Den nærmeste konkurrent er over 20 milliarder kroner væk.

Computerworld News Service: Selvom Microsofts SQL server bliver mere og mere populær, er der ingen tvivl om, at Oracle dominerede databasemarkedet i 2006. Det viser IDGs analyse af de foreløbige tal.

Oracle Database omsatte i 2006 for 40 milliarder kroner, hvilket betyder, at den californiske virksomhed sidder på 44,4 procent af verdensmarkedet.

"Oracle sidder meget behageligt på sin førsteplads," siger analytiker hos IDC, Carl Olofson.

IBM er Oracles nærmeste konkurrent, takket være virksomhedens DB2 database.

Det er i 2006 lykkedes IBM at omsætte for 19,2 milliarder kroner, men selvom det er en stigning på 11,9 procent i forhold til året før, er det slet ikke nok til at følge med Oracle, hvis stigning nåede helt op på 14,7 procent.

Stor vækst til Microsoft

IBM's aktier faldt en lille smule sidste år, fra 21,6 procent til 21,2 procent. Virksomheden har for nyligt annonceret en ny marketingsaftale med den hastigt voksende, open-source database-forhandler, MySQL.

Fra sin tredjeplads kunne Microsoft bryste sig af, at have den hurtigst stigende vækst, på 25 procent, hvilket resulterede i en omsætning på 17 milliarder kroner, hvilket svarer til 18,6 procent af markedet i 2006.

På fjerdepladsen ligger Sybase og femtepladsen bestrides af NCR Teradata.

IDC bemærker, at omsætningstallene kun er baserede kerne-produkter, og ikke de egenskaber virksomhederne sælger separat, hvilket besværliggør sammenligningen.

Oracles vicedirektør for produktadministrationen af databaser, Mark Townsend, mener ikke, at man er en pralhals, fordi ens virksomheds omsætning overgår de nærmeste tre konkurrenter, med over 20 milliarder kroner.

"IBM er langsomt på vej ud af billedet. Både Oracle og Microsoft stjæler hele tiden markedsandele fra DB2,” siger han.

Mark Townsend afviser blankt, at samarbejdet med MySQL skulle kunne udgøre en trussel, selvom MySQL, ifølge en undersøgelse Oracle selv har foretaget, bruges af en tredjedel af Oracles kunder.

"Det svarer til at sammenligne de gratis bycykler, der står rundt omkring, med et lift i en luksusvogn, nogle andre har betalt for,” siger han.

”MySQL spiller slet ikke i vores liga, når det kommer til kommercielle databaser. Det er rigtigt at man ser en del gratis MySQL rundt omkring, men jeg tror MySQL erstatter Microsoft Access mere end noget andet."

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S