Netpartner køber Navitrust

Tirsdagens køb varsler vækstplaner for konsulentfirmaet Netpartner, der gerne vil nå fra 62 ansatte op til 200 indenfor få år.

Det sjællandske konsulentfirma Netpartner har købt ERP-firmaet Navitrust for et endnu ukendt beløb.

"Det sker efter, at Netpartner længe har været på jagt efter det rigtige Navision-firma," fortæller administrerende direktør Marius Jeppesen, der nu skal holde styr på 62 medarbejdere.

”Det er et forretningsområde som vi gerne vil styrke. Og så var der et unikt match som vi ikke kunne lade gå vores næse forbi,” siger Marius Jeppesen.

Styrker ERP-afdeling

Med købet af Navitrust følger to konsulenter, der er eksperter i den danskudviklede økonomiløsning fra Microsoft. Og deres kompetence er guld værd for Netpartner. Ifølge Marius Jeppesen efterspørger kunderne nemlig erfarne folk, der kan håndtere store løsninger.

Netpartner har tidligere forsøgt at uddanne deres egne folk i Navision, men det har vist sig svært for nyuddannede Navision-folk at gå ind og overtage store løsninger, fortæller Marius Jeppesen .

”Her er der behov for meget erfarne medarbejdere. Og sådan nogle har Navistrust,” siger Marius Jeppesen.

Derfor er målet nu at udvide den nyindkøbte afdeling til mellem otte og 12 navisionkonsulenter.

”Det er det realistisk mål for os inden for et til to år,” siger Marius Jeppesen.

Går mod strømmen

Med købet af Navitrust får Netpartner endnu en menu på kompetencepaletten. Og dermed går firmaet nærmest mod strømmen, hvor det ellers handler om specialisering, fortæller direktøren.

”Vi vil gerne være brede og finde et produkt indenfor hvert område hvor vi er rigtig gode,” siger Marius Jeppesen.

Derfor er der da heller intet som tyder på at Netpartner har haft tegnebogen oppe af lommen for sidste gang.

Vil vokse markant

”Vi skal vokse. Vi vil gerne være 150-200 mand indenfor en overskuelig årrække. Det bliver både ved at ansætte, men sandelig også ved at finde nogle spillere som passer ind i butikken” siger Marius Jeppesen.

Stifteren af Navitrust, Betina Glyholt, fortsætter som nyudnævnt gruppechef hos Netpartner, hvor hun fremover skal udbygge Navision afdelingen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS