Virksomheder ignorerer administration af lagret data

Virksomheder spilder en masse tid, penge og plads på dårlig administration af lagret data - og de orker ikke, at sætte sig ind i, hvordan problemet løses.

Computerworld News Service: Mange virksomheder snegler sig af sted, når det kommer til at implementere tilbud om administration af lagret data.

Det betyder, at deres it-miljøer er i fare for dataforstoppelse og dårlig kapacitetsplanlægning og lagringsstrategi, viser en undersøgelse fra Forrester Research.

Ifølge Forrester skal lagringsproducenter gøre mere ud af at forklare it-administratorerne vigtigheden af at bruge administrationsværktøjerne og bevare en fornuftig infrastruktur og lagringsprocedure.

"Virksomhederne forstår ikke værdien af god administration,” siger Andrew Reichman, der er analytiker hos Forrester.

"Jeg tror ikke helt, de kan overskue de ret komplicerede og ret dyre redskaber, der skal bruges for at kunne administrere effektivt nok."

Spildes på ingenting

Med mangelfuld administration bliver mængder af plads spildt på ingenting.

Det kan betyde, at it-administratorerne tror, de skal købe mere plads, selv om de har rigeligt.

Andrew Reichman fortæller, at de fleste af de administrationsredskaber Forrester har undersøgt, bliver opfattet som besværlige, hvilket nok er kernen af problemet.

Undersøgelsen viser nemlig, at mange af de administrationsredskaber virksomheder tilbydes, kræver en fuldtidsansat medarbejder - kun til det.

"Jeg har hørt flere virksomheder sige, at de ikke rigtig har behov for bedre lagringsadministration. De føler, at det er noget, der sagtens kan udskydes,” siger Andrew Reichman.

”Men med den helt eksplosive vækst i mængden af data kan det simpelthen ikke fungere for dem i længden – og det bliver kun sværere at få styr på, jo længere tid de udsætter det.”

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos