Analytikere: Kunderne vinder i Tele2-køb

Det er i høj grad Tele2s eksisterende kunder, der vinder på dagens Telenor-opkøb, mener analytikere. De vurderer, at kunderne kan se frem til både nye produkter og lavere priser.

Der er udsigt til faldende priser efter dagens Telenor-opkøb af danske Tele2, vurderer flere analytikere.

I første omgang er det dog Tele2s eksisterende kunder, der vil få mest ud af at komme under de samme vinger som Sonofon og Cybercity.

"Kunderne vil stadig få deres vare og til en fornuftig pris, men de vil nok få adgang til flere tjenester og flere muligheder med en større organisation i ryggen, end de har haft igennem Tele2," vurderer teleanalytiker John Strand, Strand Consult.

Forudsigeligt salg

Han betegner salget af Tele2 som forudsigeligt, for uden egen infrastruktur ville virksomheden gå en tvivlsom fremtid i møde.

Skulle Tele2 fortsætte med at leje sig ind på andre operatøres net, ville det nemlig ikke være muligt at tilbyde flat rate-produkter, som han vurderer som nøglen til fortsat at være konkurrencedygtige i telebranchen.

"I takt med at konkurrencen bliver skærpet og priserne styrtdykker, kunne Tele2 spørge sig selv om hvad sandsynligheden var for at selskabet blev mere eller mindre værd inden for de næste to år. De kunne sige til sig selv, at så er det nok bedre, at sælger nu," siger John Strand.

Køb kan medføre lavere priser

Også Torben Rune, direktør i Netplan, ser tilgangen af eget netværk som en væsentlig del af årsagen til at Tele2 har sagt ja til Telenors tilbud.

Med egen infrastruktur vil selskabet nemlig kunne tilbyde flere og bedre produkter til sine eksisterende produkter.

"Sonofon og Cybercity kommer med hele netværket bagved, og det vil gøre det nemmere at betjene Tele2s kunder med bedre teknik, bedre forbindelser og frem for alt egne net. Det vil betyde, at man vil kunne gå endnu kraftigere til biddet prismæssigt," siger han.

"Hvis jeg var konkurrent til Sonofon/Cybercity ville jeg frygte denne her udvikling, for jeg ville se det som en mulighed for at priserne kunne få et yderligere tryk ned," siger Torben Rune.

Ingen fremtid for Tele2

I en pressemeddelelse har Tele2 oplyst, at selskabet på sigt vil ophøre som selvstændigt selskab og i stedet blive en del af Sonofon/Cybercity-brandet. Tidsrammen er endnu ukendt.

Torben Rune forudsiger, at Tele2-brandet i første omgang kan forsætte til fastnet-kunderne, hvor det er synonymt med lavpris, og så lade de restende produkter indgå i Sonofon og Cybercity. Der er dog ikke nogen tvivl om, at Tele2-navnet lever på lånt tid.

"Jeg vil give det et år til halvandet, så tror jeg ikke, der er noget, der hedder Tele2 i Danmark længere," siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job