IBM satser milliarder på miljøvenlig it

Med et budget på 5,5 milliarder kroner hvert år vil IBM sætte alle sejl ind for at fremme miljøvenlig it i verdens datacentre. Initiativet bliver rost for en ambitiøs tilgang.

IBM investerer massivt i at udbrede brugen af grøn it i datacentre verden over.

Projektet er døbt Projekt Big Green, og med et årligt budget på én milliard dollar, cirka 5,5 milliarder kroner, forventer IBM frem til 2010 at kunne fordoble regnekraften i virksomhedens hundreder af datacentre verden over uden at øge energiforbruget.

Ifølge IBM vil det give en besparelse på mere end fem milliarder kilowatttimer hvert år.

Analysehuset Gartner har tidligere anslået, at it- og teleindustrien sviner ligeså meget som flytrafiken.

To procent af verdens samlede udledning af CO2 kommer ifølge Gartner fra it-udstyr.

Green Team til undsætning

Ved at kombinere hardware, software og services forventer IBM at kunne sænke energiforbruget.

Det skal blandt andet ske ved at foretage 3D-analyser af varmeudviklingen og intelligent køling, der kun slår til, når det er nødvendigt.

Desuden samler IBM et såkaldt 'green team' med mere end 850 eksperter i energieffektiv it fra koncernens afdelinger i hele verden.

De skal rådgive ikke bare IBM selv men også virksomhedens kunder i kunsten at få et miljøeffektivt datacenter.

"Ligesom IBM hjalp virksomheder med at få styr på internettet og Linux, vil vi igen hjælpe vores kunder med at finde rundt i denne nye æra med energieffektivt it-udstyr," siger Bill Zeitler, vicedirektør i IBM Systems and Technology-afdeling.

Manglende prioritet af grøn it

IBM's fremgangsmåde er blevet godt modtaget, og netop kombinationen af flere tiltag mod energibesparelser bliver rost.

Til avisen International Herald Tribune roser analytiker Christopher Mines fra Forrester Research IBM for at vælge en ambitiøs plan for at fremme grøn it.

"Det handler ikke bare om at sælge nye, mere energieffektive chips og computere, og det står i kontrast til visse af deres kammerater i industrien," siger han.

En undersøgelse fra netop Forrester Research viser, at selvom 85 procent af de adspurgte it-driftsledere ser miljøspørgsmålet som væsentligt i driften af it, prioriterer kun 25 procent det i planlægningen af nye it-indkøb.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen