Kommune mister domæne efter nøl med betaling

En ubetalt regning fra januar 2006 betyder, at Holbæk Kommune kan vinke farvel til domænet holbæk.dk. Domænets nye ejer har fået medhold i, at kommunen ikke længere kan gøre krav på navnet.

Artikel top billede

Udsnit af hjemmesiden holbæk.dk.

Holbæk Kommune må fremover holde sig til domænet holbaek.dk.

Klagenævnet for Domænenavne har afgjort, at kommunen må opgive at få det mere mundrette holbæk.dk tilbage, selv om kommunen tidligere ejede domænet.

Årsagen er noget så simpelt som en ubetalt regning fra januar 2006.

25. juni 2006 overtog en privatperson nemlig domænet, da DK-Hostmaster ophævede domæneaftalen med kommunen.

Efter flere rykkere og mere end fire måneders ventetid havde kommunen endnu ikke betalt regningen for brug af domænet.

"Drøn-ærgerligt", siger Claus Westergaard, der er kommunikationschef i Holbæk Kommune.

Ikke købt for at snylte

Han ved ikke med sikkerhed, hvordan det er gået til, at regning og rykkere har fået lov at ligge så længe, at holbæk.dk til sidst er blevet fritstillet på markedet.

"Det er lidt på formodninger, men vi mener, det er sket omkring eDag, hvor DK-Hostmaster har sendt en papirregning ud, som vi ikke har betalt."

"Vi mener ikke, at vi har fået en elektronisk regning på daværende tidspunkt. Men det er noget vi mener, og det er vi ikke sikre på overhovedet," siger Claus Westergaard.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra domænets nye ejer, Thomas Handberg Nilsson, men til Klagenævnet for Domænenavne har han forklaret, at hans hensigter med domænet ikke er at snylte på Holbæk Kommune.

"Holbæk.dk er erhvervet med det formål at tjene penge på reklamer på siden. Den vil blive brugt som en portal for/om Holbæk-området. Det er det, den bliver brugt til nu, og det den vil blive brugt til i fremtiden," siger han.

Kommune for passive

Han mener, at Holbæk Kommune har været for passive, da han først er blevet kontaktet seks måneder efter, han overtog domænet i juni 2006, og derfor kan kommunen ikke længere gøre krav på domænet.

Tilsvarende mener Holbæk Kommune, at den har fortrinsret til holbæk.dk, da kommunen igennem flere år har ejet og brugt holbaek.dk.

Det har dog ikke spillet nogen rolle i afgørelsen fra Klagenævnet for Domænenavne, der giver domænets nye ejer medhold i, at kommunen ikke kan gøre krav på at få domænet tilbage.

"Klageren har kendetegnsrettigheder til betegnelsen 'Holbæk Kommune' og lignende betegnelser, men dette giver ikke klageren nogen fortrinsret hverken til betegnelsen Holbæk eller til betegnelsen kommune. Tilsvarende indebærer klagerens registrering af domænenavnet 'holbaek.dk' ikke en fortrinsret til domænenavnet 'holbæk.dk'," står der i Klagenævnet for Domænenavnes afgørelse

Vil ikke forhandle om pris

For Holbæk Kommune slutter sagen her, og kommunen har ikke i sinde at forhandle med Thomas Handberg Nilsson om et eventuelt køb af domænet.

"Vi kontaktede ham i januar for at købe domænet af ham. Men vi vil købe det til markedspris, og vi har ikke til hensigt at give mere," siger kommunikationschef i Holbæk Kommune Claus Westergaard.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job