Leder: Stop så de offentlige it-skandaler

Computerworld mener: Folkeskolernes mislykkede digitale afgangseksamen rejser spørgsmålet om, hvorvidt de offentlige ledere overhovedet har lært noget af tidligere års kostbare it-skandaler. For det er samme fejl, der sker igen og igen.

Computerworld mener: Den mislykkede it-eksamination af tusinder af folkeskole-elever for et par uger siden er blot den seneste offentlige it-skandale.

Listen over tidligere mislykkede projekter, som er løbet økonomisk fuldstændigt af sporet, ikke har virket efter hensigten eller begge dele samtidig, er mistrøstigt lang.

Arbejdsmarkedsstyrelsens Amanda-projekt, forsvarets DeMars-system og hospitalernes EPJ er blot nogle af de kiksede projekter, som ikke alene har kostet skatteyderne milliarder af unødvendige kroner, men også givet informationsteknologien alvorlige image-skrammer til skade for digitaliseringen af Danmark.

Sådan er det også med den mislykkede it-eksamen, som sendte tusinder af skoleelever hjem i utide.

Det er jo et mindre projekt

Hvis det offentlige end ikke kan gennemføre en 9. klasses afgangseksamen med it – som er et relativt lille og ukompliceret projekt – hvordan skal befolkningen så kunne have tillid til, at vi kan gennemføre e-valg i Danmark?

Det er nødvendigt, at regeringen med statsminister Anders Fogh Rasmussen i spidsen opprioriterer håndteringen af de offentlige it-projekter helt anderledes på dagsorden.

Ellers venter blot nye skandaler på at ske.

Ministrene ved udmærket, hvad der skal til for at forhindre skandalerne.

Teknologirådet udsendte for snart seks år siden den såkaldte Bonnerup-rapport, som leverede konkrete svar på, hvad der skal til for at undgå it-skandaler i en epoke, hvor mængden af store offentlige it-projekter kun vil vokse.

Ifølge Bonnerup-rapporten skal projekterne være forankrede hos topledelsen, som skal sikre sig en moden it-organisation og en stærk risikostyring.

Trods anbefalingerne svigtede Skolestyrelsen klart på de sidste to punkter.

Styrelsen havde ikke de nødvendige it-kompetencer til at have fuld indsigt i eksamensprojektet – det fremgår af, at styrelsen efterfølgende har bedt om ekstern konsulentbistand til den opgave.

Samtidig var risikostyringen tydeligvis alt for passiv – styrelsen sørgede ikke engang for at have en papirprøve klar samme dag, hvis systemet skulle gå ned, selv om Cowi selv havde erkendt, at der var en risiko for dette.

Hvad angår forankringen af ansvaret for it-projekterne hos topledelsen er det bemærkelsesværdigt, at både Skolestyrelsen og undervisningsminister Bertel Haarder skyder skylden på leverandøren, Cowi.

Ansvaret ligger i Skolestyrelsen

Det er korrekt, at Cowi begik den fejl, som fik projektet til at mislykkes, men ansvaret for projektet ligger fortsat, klart og entydigt hos Skolestyrelsen.

At foregive noget andet ligner ansvarsforflygtigelse.

Den mislykkede afgangseksamen rejser spørgsmålet om, hvorvidt de offentlige ledere – politiske som administrative – overhovedet har lært noget af de tidligere års dyre it-skandaler.

Skatteyderne må have en berettiget forventning om, at de mange spildte it-milliarder som minimum har bidraget med indsigt og kompetencer blandt de offentlige ledere.

På seks år bør de fleste have været i stand til at stave sig igennem Bonnerup-rapporten.

Ikke desto mindre ser det ikke ud til at være tilfældet.

Det kalder på et kompetenceløft blandt de offentlige ledere og en central kontrolfunktion, som sikrer, at forudsætningerne for det vellykkede it-projekt rent faktisk er til stede i forbindelse med de enkelte projekter.

Det ville være naturligt at lade regeringens eget Digitale Taskforce, som sorterer under Finansministeriet, spille en sådan rolle.

Samtidig kunne det være værd at overveje, om det ikke skal have klare og tydelige konsekvenser for ledelsen at forsømme rettidig omhu i forbindelse med it-projekter.

Vi kan ikke leve med en offentlig ledelsesindsats af den kvalitet, som vi har set demonstreret i forbindelse med folkeskolens afgangseksamen.

Det er uacceptabelt i en situation, hvor digitaliseringen griber stadig dybere ind i den offentlige infrastruktur og dermed samfundets evne til at fungere.

Det er på høje tid at stoppe de offentlige it-skandaler.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S