Peter Keller-Andreasen overtager ansvaret for Cybercoms drift.

Dansker overtager det faste ansvar for Cybercom


Publiceret d. 31. maj 2007 kl. 11.47 | Antal kommentarer (2)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Det svenske it-konsulenthus Cybercom køber op og rokerer rundt på de ledende poster.

Patrik Boman tiltræder på fredag posten som koncernchef. Han blev ansat i slutningen af sidste år, men har ikke kunnet tiltræde før på grund af en konkurrenceklausul.

I mellemtiden har direktøren for den danske del af Cybercom, Peter Keller-Andreasen, passet tjansen som koncernchef.

Keller-Andreasen er nu udnævnt til vicekoncernchef, mens den danske midlertidige chef, Karsten Adelmark, fortsætter som chef for det danske Cybercom-selskab.

"I forbindelse med opkøbet af auSystems i sidste måned har vi lavet en koncernledelse, hvor Patrik Boman er koncernchef, Per Jonsson er finanschef og jeg er vicekoncernchef," fortæller Peter Keller-Andreasen.

Vil ind i Finland
Den nye koncernledelse har travlt med integrationen af auSystems og lurer samtidig på yderligere opkøb og strategiske manøvrer.

"Vi kigger på at blive større i Danmark og på at komme ind på det finske marked. Cybercom er vel nok det største konsulenthus i Sverige, der arbejder inden for telesektoren og vi synes det er forkert, at vi ikke er repræsenteret i Finland," siger Peter Keller-Andreasen.

I alt råder Cybercom over cirka 400 mand i Stockholm-området og andre 400 i Øresundsregionen.

Dertil kommer medarbejdere på kontorer i Indien, Singapore, Polen og Storbritannien. Ifølge virksomhedens hjemmeside er der i alt cirka 1.200 ansatte i Cybercom Group.

I det danske selskab er der 50 medarbejdere.

Cybercom er noteret på den svenske børs, og aktien er ifølge Keller-Andreasen steget 60 procent siden nytår.

Rettelse: Af den oprindelige artikel fremgik det, at Cybercom har 750 ansatte. Tallet er korrigeret til 1.200.




Kommentarer - Debatoversigt


Tror der må have sneget sig en fejl ind
2 indlæg

Jeg har svært ved at tro at Peter Keller-Andreasen har sagt at der er omkring 750 personer i koncernen. Der er nok snarere tale om at han har fortalt at der er kommet yderligere 750 personer til koncernen i forbindelse med opkøbet af auSystems. Der er i øjeblikket omkring 1200 medarbejdere i Cybercom.

Hej Kristjan

Tak for din kommentar. Vi har rettet i artiklen.

Med venlig hilsen

Jens Møller Nielsen
Redaktionschef
Computerworld


Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Især jobsøgning via sociale netværk kræver en vis takt og tone. Læs her en række gode råd til at fremstå professionelt, når du netværker.
24. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »





 
White papers
Hvad er der at tage højde for, når man vil outsource softwareudvikling? Civilingeniør Sten...

Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...

Projekt Portefølje Management Med Changepoint kan din virksomhed bruge IT Projekt Portefølje...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.