Spamkonge anholdt i Seattle

En mand fra Seattle er blevet anholdt for at foretage ulovlige spam-aktiviteter. Der er nu rejst tiltale mod ham.

Computerworld News Service: Robert Alan Soloway og hans virksomhed, Newport Internet Marketing Corp., er anklaget for svigagtigt at sælge mailprodukter og -tjenester til udsendelse af spammails.

Anklageren omtaler Robert Alan Soloway som en ”spamkonge” på grund af den store mængde af uopfordrede reklamemails, der er udsendt fra hans virksomhed.

Robert Alan Soloway er tiltalt for mailbedrageri, identitetstyveri, bedrageri og hvidvaskning af penge.

Anklageren mener blandt andet, at han har solgt softwareprodukter, som kunderne har kunnet anvende til masseudsendelse af e-mail.

Kunderne oplevede dog ofte, at produkterne ikke virkede, og hvis de gjorde, udsendte de emails med forfalskede headere.

Ifølge retsdokumenterne undlod Robert Alan Soloway desuden at tilbyde supportydelser.

Hertil kommer, at når kunderne klagede, truede Robert Alan Soloway med ekstra gebyrer og indberetning til inddrivelsesvirksomheder.

Robert Alan Soloway er også anklaget for at udsende millionvis af emails med reklamer for sine produkter med falske mailadresser og domæner i ”fra-feltet”.

Det har resulteret i, at de rigtige ejere af mailadresserne eller domænerne er blevet beskyldt for at stå bag spammails’ne og nu er blacklistet af flere internetudbydere.

Ifølge anklageskriftet forsøgte Robert Alan Soloway at skjule, hvor mails’ne kom fra ved at bruge programmer og mange forskellige proxy-computere.

Robert Alan Soloway har ifølge anklageskriftet udført spam-aktiviteterne fra sidst i 2003 indtil starten af i år.

Hvis Robert Alan Soloway bliver kendt skyldig, skal han betale bøder på mere end 4.285.372 kroner. Det svarer til det beløb, han har tjent ulovligt på sine aktiviteter samt tab af andre penge og ejendele.

Oversat af Mille Bindslev

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S