Første dansker frifundet for fildeling ved landsret


Publiceret d. 11. juni 2007 kl. 15.29 | Antal kommentarer (16)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
En vognmand og familiefar fra Jylland er som den første i Danmark blevet frifundet ved Landsretten for at betale et krav på 142.000 kroner til Antipiratgruppen (APG) i forbindelse med et af de omdiskuterede trusselsbreve om ulovlig fildeling.

Det fortæller Per Overbech, der er advokat og har ført sagen for vognmand John Hvam fra Borbjerg ved Holstebro.

"Det er første gang, at vi har en sag om fildelingssystemer, hvor vi simpelthen har en frifindelse ved Landsretten," siger Per Overbech.

Landsretsdommen kan få stor betydning for de mange hundreder af danskere, som har modtaget breve fra APG med krav om store beløb for ulovlig fildeling, fortæller Per Overbech.

Kan påvirke byretsdomme
Landsretsdomme vejer nemlig tungere end byretsdomme.

Og derfor er landets byretsdommere i kommende sager nødt til at skæve til fredagens frifindelse, når personer i samme situation, som den jyske vognmand, står for retten for fildeling, fortæller Per Overbech.

"Det har en meget stor betydning for de mange hundrede mennesker, som Antipiratgruppens advokater i de seneste år har skrevet breve til med krav på meget store beløb," siger Per Overbech.

Dermed ser perspektiverne for dommen ud til at kunne få betydning for mange modtagere af APG's omdiskuterede trusselbreve.

Men fredagens historiske frifindelse af den jyske vognmand kan også få betydning for de mange danskere, som tidligere har modtaget krav om store beløb fra APG.

Kunne måske være sluppet for krav
Afgørelsen åbner også op for et nyt bekymrende spørgsmål i forbindelse med de hundredvis af trusselbreve som APG har udsendt gennem årene, mener Per Overbech.

"Nogle af de mange hundrede mennesker, som har følt sig nødsaget til at betale store beløb til APG på grundlag af disse breve, havde måske ikke pligt til det," siger Per Overbech.

Alligevel mener Per Overbech ikke, at vi nu vil opleve en storm af genrejste sager om trusselbreve fra borgere, som har følt sig presset til at betale kravene fra APG.

"Hvis et voksent menneske vælger at betale overfor disse meget store krav, så lægger der en accept i det. Og så er det meget svært senere at få pengene tilbage, " siger Per Overbech.

Det er advokatfirmaet Johan Schlüter, der har ført sagen på vegne af APG.

Og her mener advokat Jakob Plesner Mathiasen ikke, at landsretsafgørelsen får nogen betydning for den måde, som APG arbejder på.

Sen bevisførelse skal koste sagsomkostninger
Det skyldes ifølge Jakob Plesner Mathiasen, at sagen kun havnede i landsretten på grund af uenighed omkring sagens omkostninger.

Samtidig fremlagde den jyske vognmand først i landsretten beviser for, at han sov i sin campingvogn væk fra hjemmet mens fildelingen angiveligt fandt sted.

"Kan en bruger bevise, at det ikke er ham, der står bag det, så anlægger vi selvfølgelig ikke en sag mod ham," fortæller Jakob Plesner Mathiasen.

Derfor ville sagen altså ifølge Jakob Plesner Mathiasen altså være blevet frafaldet allerede i byretten, hvis vognmanden havde fremlagt beviserne tidligere.



Alle artikler om:
Ophavsret, Spil og underholdning, Musik, Jura


Kommentarer - Debatoversigt


Bevis
2 indlæg

civile søgsmål
1 indlæg

civile søgsmål
5 indlæg

Det artiklen IKKE nævner...
5 indlæg

Hvad er det for noget
3 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Succesfuld tele-iværksætter, der blandet andet stod bag Telmore og Bibob, er klar med et nyt firma.
9. februar 2012 kl. 14.52 | læs »

Der er ikke hold i påstanden om sikkerhedsproblemer i forbindelse med bankkunders login uden brug af NemID, lyder det fra Nykredit Bank.
9. februar 2012 kl. 13.40 | læs »

Outsourcing-kontrakterne falder i størrelse - men der kommer flere af dem. Få forklaringen her.
9. februar 2012 kl. 14.20 | læs »

Snart vil danskerne for første gang nogensinde få et samlet overblik over alle statslige it-skandaler og -succeser.
9. februar 2012 kl. 09.01 | læs »





 
White papers
Online-spil - Globaliseringen medfører nye krav og forventninger til nutidens virksomhedsledere....

Arkivering er blevet en integreret del af enhver e-mailarkitektur. Men de højere krav i dag til...

Alle virksomheder og organisationer baserer deres samarbejde, relationer og juridiske råderum på...

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.