Første dansker frifundet for fildeling ved landsret

En jysk vognmand er som den første blevet frikendt for et erstaningskrav fra Antipiratgruppen ved Landsretten. Advokaterne strides om afgørelsens betydning for andre i samme situation.

En vognmand og familiefar fra Jylland er som den første i Danmark blevet frifundet ved Landsretten for at betale et krav på 142.000 kroner til Antipiratgruppen (APG) i forbindelse med et af de omdiskuterede trusselsbreve om ulovlig fildeling.

Det fortæller Per Overbech, der er advokat og har ført sagen for vognmand John Hvam fra Borbjerg ved Holstebro.

”Det er første gang, at vi har en sag om fildelingssystemer, hvor vi simpelthen har en frifindelse ved Landsretten,” siger Per Overbech.

Landsretsdommen kan få stor betydning for de mange hundreder af danskere, som har modtaget breve fra APG med krav om store beløb for ulovlig fildeling, fortæller Per Overbech.

Kan påvirke byretsdomme

Landsretsdomme vejer nemlig tungere end byretsdomme.

Og derfor er landets byretsdommere i kommende sager nødt til at skæve til fredagens frifindelse, når personer i samme situation, som den jyske vognmand, står for retten for fildeling, fortæller Per Overbech.

”Det har en meget stor betydning for de mange hundrede mennesker, som Antipiratgruppens advokater i de seneste år har skrevet breve til med krav på meget store beløb,” siger Per Overbech.

Dermed ser perspektiverne for dommen ud til at kunne få betydning for mange modtagere af APG’s omdiskuterede trusselbreve.

Men fredagens historiske frifindelse af den jyske vognmand kan også få betydning for de mange danskere, som tidligere har modtaget krav om store beløb fra APG.

Kunne måske være sluppet for krav

Afgørelsen åbner også op for et nyt bekymrende spørgsmål i forbindelse med de hundredvis af trusselbreve som APG har udsendt gennem årene, mener Per Overbech.

”Nogle af de mange hundrede mennesker, som har følt sig nødsaget til at betale store beløb til APG på grundlag af disse breve, havde måske ikke pligt til det,” siger Per Overbech.

Alligevel mener Per Overbech ikke, at vi nu vil opleve en storm af genrejste sager om trusselbreve fra borgere, som har følt sig presset til at betale kravene fra APG.

”Hvis et voksent menneske vælger at betale overfor disse meget store krav, så lægger der en accept i det. Og så er det meget svært senere at få pengene tilbage, ” siger Per Overbech.

Det er advokatfirmaet Johan Schlüter, der har ført sagen på vegne af APG.

Og her mener advokat Jakob Plesner Mathiasen ikke, at landsretsafgørelsen får nogen betydning for den måde, som APG arbejder på.

Sen bevisførelse skal koste sagsomkostninger

Det skyldes ifølge Jakob Plesner Mathiasen, at sagen kun havnede i landsretten på grund af uenighed omkring sagens omkostninger.

Samtidig fremlagde den jyske vognmand først i landsretten beviser for, at han sov i sin campingvogn væk fra hjemmet mens fildelingen angiveligt fandt sted.

”Kan en bruger bevise, at det ikke er ham, der står bag det, så anlægger vi selvfølgelig ikke en sag mod ham,” fortæller Jakob Plesner Mathiasen.

Derfor ville sagen altså ifølge Jakob Plesner Mathiasen altså være blevet frafaldet allerede i byretten, hvis vognmanden havde fremlagt beviserne tidligere.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos