McDonald's dropper TDC

Burgerkæden McDonald's har afbrudt flere års samarbejde med TDC om at levere trådløst internet til firmaets restauranter.

Artikel top billede

Fremover bliver der gratis internetadgang for besøgende hos McDonald's, der har udskiftet TDC som internetleverendør.

Fra september er det ikke længere TDC, der leverer trådløst internet sammen med burgeren på McDonald's.

Efter tre års samarbejde har fastfood-kæden droppet at forlænge aftalen med TDC om at levere trådløst internet til kunderne i firmaets 83 restauranter.

"Der er ikke uvenskab i det her, det er nok mere en udvikling, end der er tale om et egentlig fravalg," siger den danske direktør hos McDonald's, Kristian Scheef Madsen.

Ønsket om at tilbyde kunderne gratis internetadgang, når de besøger en McDonald's-restaurant, har vejet tungt for fastfood-kæden, der samtidig har skelet til, hvordan problemet er blevet løst i nabolandene.

Danmarks næstsstørste udbyder

Som ny leverandør er valget faldet på selskabet The Cloud, der siden indtoget i Danmark i september 2006 har opsat omkring 150 hotspots.

"McDonalds ønskede en ambitiøs udbyder, der kunne tilbyde en gratis løsning til alle gæsterne på McDonald's, og det har TDC ikke været indstillet på at gøre," forklarer kommericiel direktør i The Cloud, Johan Tilly, om, hvorfor hans virksomhed fik aftalen med restaurantkæden.

The Cloud driver allerede hotspots for McDonald's i Norge, Sverige og England.

Med aftalen - og dermed 83 yderligere hotspots - vipper selskabet Telia af pinden som landets næststørste kommercielle udbyder af hotspots, kun overgået af TDC, der driver cirka 730 hotspots.

På det europæiske plan er The Cloud dog størst og driver mere end 10.000 hotspots fordelt i Storbritannien, Sverige, Norge, Danmark og Tyskland.

Ambitioner om flere hotspots

I følge Johan Tilly kan aftalen med McDonald's bruges til yderligere at konsollidere firmaets position i Danmark.

"Aftalen giver os et meget godt fingeraftryk, som vi regner med bliver en god platform for at ekspandere i Danmark og få flere aftaler og hotspots," siger han.

Han peger på både større kæder som Baresso og Sunset Boulevard, men også individuelle partnere som store konferencehoteller, som de typer virksomheder, The Cloud i den kommende tid vil forsøge at indgå aftaler med.

Målet er at nå 300 hotspots inden årets udgang.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S