Er Danmark overhovedet it-parat?

Klumme: Er danskerne parate til at aktivere en infra­struktur, som fremmer alles muligheder for produktiv deltagelse?

World Economic Forum havde i foråret 2007 Danmark på toppen af sin landeliste i disciplinen “nationer med netværkrelateret it-parathed”.

Det passede selvfølgelig glimrende ind i det nationalideologiske selvforherligelsesprojekt.

Ingen er heller ikke i tvivl om, at der er masser af tilgængelig virksom netværkskapacitet i vores lille land, og at også det offentlige har gjort en vældig indsats for at være langt fremme i brugen af it og digitale services.

Men hvad er det præcist, som vi er parate til?

Vægten i sammenligningen er lagt på konsumtion af
digitale services og de serviceorienterede udbud.

Den hellige gral

Det passer os fint i et samfund, hvor offentlige, centrerede services nærmest er den hellige gral i eksistensgrundlaget.

Men går konkurrenceudviklingen inden for it-området primært i den retning, eller er den på vej mod at mobilisere nye omfattende produktionskapaciteter?

Ja, hvis vi kigger for eksempel inden for web 2.0 miljøerne, nye sociale softwareprodukter, API brugerflader og andre lignende styrende trender, så bliver sociale produktionsformer og globale samarbejdsformer inden for it-udvikling et fænomen, som det vil være rigtig godt at være parate til.

Og er vi så det?

Som beskrevet i tidligere klummer, er selv den faglige tilgang af studerende til it-området for lav og for nedadgående. It har mistet magien og visionerne. Selve den nationale kreative produktionskraft er under udhulning, netop når den bliver vigtigst.

Asymmetriske hastigheder

Eksempelvis sidder branchen stadig og ser på, at der almindeligvis udbydes asymmetriske bredbåndhastigheder. Hvis der overhovedet var hold i branchens og det offentliges ønske om nationalt at fremme brugerdreven innovation og it kompetencerne, hvorfor tillader man så overhovedet udbud af asymmetriske hastigheder på bredbånd?

Sådanne fremherskende tjenester sender et tydeligt signal om, at man ønsker sig en passiv serviceorienteret modtagerkultur, og ikke en aktivt skabende brugerkultur.

Ligeså i uddannelsessystemet, hvor man afskaffer gruppearbejde i relation til gruppeevalueringer, lige præcis når dette bliver vigtigst.

Globalt samarbejde og kompetencer i dynamiske projektteam bliver essentielle i fremtiden, ligesom de gruppedynamiske processer er under stor modning.

Og der bygges et absurd anakronistisk dimensioneret DR by palads, samtidig med introduktion af en ny medieskat, i en tid hvor vi begynder at forstå, at de fleste af os bliver tv-producenter og meget mere af vores tid vil blive brugt på internet-medieplatforme med communityskabte produktioner.

Hvordan står det til med det praktiske?

Den formaliserede push service/tjeneste orientering i vores målbare parathed er ganske synlig.

Interessant nok er denne vinkel også, hvad repræsentanter for de embedsmandslignende erhvervsledere koncentrerer sig om, når de behændigt skal kommentere nationens førerskab i it parathed.

Det er selvfølgelig glimrende, at vi har – og får flere – kvalitativt værdiskabende it-tjenester.

Men måske var det værd at spørge nærmere til, hvordan det står til med de praktiske aktive bruger/skaber-kompetencer for eksempel i relation til de mange globale communitydrevne indholdsskabende miljøer?

Hvor stor er vores parathed her?

Og med grundlag i vores engagerende samfundsmodel og sociale intelligens, hvilke visioner og konkrete tiltag kunne man forestille sig for at skabe en aktiv individuel brugerorienteret producentkultur – og dermed et bredt mobiliserende kreativt ICT-kompetence-udviklingsmiljø?

Er vi parate til at aktivere en infrastruktur som fremmer alles muligheder for produktiv deltagelse?

Og vil vi?

Sam K. Steffensen er ph.d. og leder af it-væksthusene 5te & 5teuniT, samt formand, CPH Design A/S.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech Lead til udviklingsteam i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics