Red Barnet forsvarer Pirate Bay

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 11. juli 2007 kl. 13.15 | Antal kommentarer (4)
 
ANNONCE:
Red Barnet vil ikke på nuværende tidspunkt bede dansk politi gribe ind over for fildelingstjenesten Pirate Bay, som svensk politi anklager for have børneporno liggende på sitet.

"Jeg ville ikke mene at dansk politi proaktivt skal inkludere et link på blokeringslisten, med mindre den er anmeldt for og bedømt til at indeholde børneporno," siger projektkoordinator Dieter Carstensen fra Red Barnet.

Ud over at der er forskellige lovgivninger i de to lande, er det ligesom at blokere Yahoo, hvor nogle grupper også udvekslede børneporno engang, forklarer han.

Dieter Carstensen opfordrer imidlertid dansk politi til fortsat at holde et vågent øje med hvad der sker i Sverige, hvor politiet har udtalt, at de har modtaget anmeldelser af børneporno på hjemmesiden.

Løftet pegefinger
Dieter Carstensen advarer dog folkene bag Pirate Bay om bare at lade stå til.

"Alle interessenter har et ansvar i bekæmpelsen af børneporno. Det inkluderer også The Pirate Bay. Ved at forholde sig passivt til problemet giver man jo en form for accept for det. Hvis alternativet til at lukke et site er at rydde op på det, så kunne det måske være et skridt man skulle overveje?", lyder det.

Selvom Dieter Carstensen erkender, at det kan være svært at tjekke alt på et site som Pirate Bay, giver det ikke ret til blot at se den anden vej.


Kommentarer - Debatoversigt


kun links
4 indlæg

Jeg synes lige at jeg ville pointere at the pirate bay ikke har noget som helst liggende selv. Det er også det der tillader dem fortsat at eksistere i sverige, da links til piratkopier ikke er forbudt - kun at have det liggende selv. Om børneporno-hysteriet betyder mere vidtrækkende muligheder for indgriben ville ikke undre mig. Tilgengæld håber jeg da at der foretages en væsentlig undersøgelse af anklagerne inden sitet blokeres.

Mikkel Gjøl skrev:
Tilgengæld håber jeg da at der foretages en væsentlig undersøgelse af anklagerne inden sitet blokeres.


mig bekendt er der uendelige mængder af børneporno at finde via p2p netværker, pirate bay er blot én af dem. det er nok bare et spørgsmål om tid, før de bliver tvunget til at rydde op for folk der tilbyder filer med børneporno. og det kan sådan set ikke ske for hurtigt.


Mikkel Gjøl skrev:
Jeg synes lige at jeg ville pointere at the pirate bay ikke har noget som helst liggende selv.


Jeg ved ikke om du mener at de ikke behøver at føre justits fordi de ikke selv hoster det. Det kan godt være de ikke har et lovmæssigt krav til det, men de har da i hvert fald et moralsk dilemma her.
Jeg tror det er de færeste der synes det er okay at de linker til den slags indhold. Men hvis de samtidigt begynder at rydde op i det er de begyndt at indføre selv-justits på sitet for nogle ting - og er det ikke det de kæmper imod? Omvendt hvis de ikke gør noget kunne dette meget vel være hvad der pressede Svenskerne ud i at lave en lovgivning imod at linke til ulovligt indhold.


Allan Noer Nielsen skrev:
Men hvis de samtidigt begynder at rydde op i det er de begyndt at indføre selv-justits på sitet for nogle ting - og er det ikke det de kæmper imod?


Jeg tror/håber ikke at der er nogen der er dumme nok til at synes det er en kompromitering af personlige principper at have en holdning mod BP!!

At have en mening og holdning til ophavsretsreglerne, har INTET med BP at gøre.


Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

Senest torsdag eftermiddag skal JMI Invest aflevere en overlevelsesplan til FIH Erhvervsbank, der menes at have et trecifret millionbeløb i klemme.
3. december 2008 kl. 15.58 | læs »

Beta-versionen af Windows Vista SP2 kan nu downloades. Det er dog kun de professionelle, der bør hente denne version.
3. december 2008 kl. 14.56 | læs »

Jensby blev forsøgt kuppet ud af IT Factory og fjernede masser af ringbind fra Stein Baggers hemmelige kontor, inden politiet kom. Få et overblik over skandalen.
3. december 2008 kl. 15.23 | læs »

ComputerViews: I al stilhed begravede de danske kommuner i går deres ejerskab af den største danskejede it-arbejdsplads.
3. december 2008 kl. 14.00 | læs »


Intel hævder, at EU's monopol-undersøgelse af virksomheden er diskriminerende og partisk, og at man ikke får lov til at forsvare sig mod anklagerne.
3. december 2008 kl. 15.42 | læs »



De svenskere, der samarbejdede med Stein Bagger og IT Factory, kan være krumtap i bedragerisagen. Selv skriver de dog i en mail til Computerworld, at de er "overraskede" over IT Factory-sagen.
3. december 2008 kl. 14.28 | læs »



Nokias nye Messaging-platform vil gøre e-mail på mobilen interessant for masserne, mener det finske selskab.
3. december 2008 kl. 13.39 | læs »



Computerworld har i den seneste måned gennemgået IT Factorys komplicerede forhold dokument for dokument. Nu er IT Factory færdig. Få overblikket over sagen her.
(12) | 1. december 2008 kl. 15.58 | læs »



Opdateret: KL meddeler, at KMD netop er blevet solgt. Pris og vilkår er 'gode', mener KL-formand, Erik Fabrin.
2. december 2008 kl. 08.07 | læs »



Den sociale netværks-gigant Facebook har mistet en del data på brugernes indstillinger. Uskydigt tab, men meget bekymrende, mener sikkerhedsmand.
(2) | 3. december 2008 kl. 13.13 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:
Husk mig

Seneste debat
 
 
Jobworld


ERP-ansvarlig, Esbjerg
Skandinavisk Computer Rekruttering


 
Whitepapers
Trods internettets mange fordele kan det medføre store forretningsudfordringer. Der er mange...

Essensen af information governance er: "Implementering og styring af fælles regelsæt og...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...