Topnordic udsender pirat-pdf

En pressemeddelelse fra Nordens største it-forhandler Topnordic er skrevet i en ikke-registreret udgave af programmet Win2pdf, som ikke må bruges kommercielt.

"Pinligt for Topnordic."

Sådan vurderer Ole Mejer, marketingchef hos softwareforhandleren PC-Ware, når konkurrenten Topnordic står som afsender af en pressemeddelelse, der er skrevet i en version af Win2PDF, som ikke må bruges kommercielt.

Topnordics administrerende direktør Claus Hougesen erkender, at det er noget rod, at Topnordic tilsyneladende har rod i licenserne.

"Jeg har pudset vores softwareafdeling på Morsing PR, der står bag udsendelsen af pressemeddelelsen," siger Claus Hougesen og tilføjer:

"Vi kan jo ikke have en underleverandør, som ikke har orden i sine licenser."

Non-commercial use only

Pressemeddelelsen, der handler om, at Topnordic har vundet en kontrakt hos Dong, slutter med følgende besked:

"This document was created with Win2PDF available at http://www.win2pdf.com. The unregistered version of Win2PDF is for evaluation or non-commercial use only.
This page will not be added after purchasing Win2PDF."

"Den sidste linje betyder, at man ikke længere vil få denne besked, når man har betalt for sin Win2PDF," fortæller Ole Mejer.

Licens til 220 kroner

PC-Wares marketingchef Ole Mejer fortæller videre, at PC-Ware sælger en enkeltbruger-licens for 220 kroner, og at en virksomhed kan købe en serverlicens til programmet for cirka 3.000 kroner og dertil 63 kroner pr. bruger.

Pr-bureauet Morsing PR, der står som den reelle afsender af pressemeddelelsen, er ejet af Finn Morsing og Topnordics hovedaktionær Ib Kunøe i fællesskab.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til efterretningsanalytiske værktøjer i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S