Virus gemmer sig i teksten

En ny type falske e-mails udsender modbydelige vira og virusbærende trojanske heste.

Computerworld News Service: Selvom e-post, der indeholder virus og trojanske heste, ikke er nye, er de seneste versioner sværere at opdage for almindelige antivirus– og antispamprogrammer.

Ifølge Dave Green, teknisk direktør hos Avinti, består den nye vanskelighed i, at mange falske e-mail anvender almindelig tekst i sine meddelelser, som ikke bliver scannet og grundigt undersøgt af antivirus– og antispamprogrammer.

E-mailene indeholder ikke indsatte links eller vedhæftede filer, modtageren kan klikke på og dermed få en virus, men mange mail-klienter, konverterer automatisk teksten til et klikbart link, når en webadresse bliver genkendt i teksten.

"Det virker som om, de har gjort det for at komme uden om de analyser, antivirus– og antispamprogrammer foretager for at bekæmpe angrebene," siger Dave Green.

"De har åbenbart fundet ud af, at de kan få succes med at få vira igennem ved at undlade at formatere det som en HTML-meddelelse," fortsætter Dave Green.

Et klik er nok

Ifølge Dave Green er det eneste, modtageren skal gøre for at udløse virusen, at klikke på linket, der er genereret af mail-klienten, når de har læst meddelelsen.

For at gøre forvirringen total og vise, hvor stort problemet potentielt er, fortæller han, at dem, der sender mail, bruger navnene på nogle af de mest populære virksomheder bag de elektroniske breve i deres meddelelser og links.

Avinti har opdateret sin Avinti Isolation Server for at beskytte mod sådanne angreb, mens andre leverandører stadig opdaterer deres egne produkter.

Oversat af Mille Bindslev

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S