Filmstudier dropper Blu-ray

To af verdens store filmstudier dropper Sonys Blu-ray-format. Fremover satster blandt andre DreamWorks på det konkurrerende HD-DVD.

DreamWorks og Paramount Pictures går bort fra Sonys næste generations-dvd, Blu-ray.

Det sker på trods af, at Blu-ray har stærkest støtte fra amerikanske og danske forbrugere, der i stor stil har lukket formatet ind i deres hjem via PlayStation3-konsollen.

Istedet vil selskaberne satse på det konkurrerende format, HD-DVD, og det betyder, at film som Transformers og den tredje film i serien om Shrek ikke udkommer på det mest udbredte format, Blu-ray.

Eneste undtagelse er Steven Spielbergs film, der fortsat vil udkomme i begge formater.

Det skriver nyhedsbureauet Associated Press, AP.

Studier genoptager formatkrigen

"Jeg mener, at HD-DVD ikke bare er det billigste valg for forbrugere, der vil have høj kvalitet. Det er også det bedste valg for Paramount," siger Brad Grey, bestyrelsesformand og direktør for Paramount Pictures, der ejer DreamWorks, til AP.

For filmselskaberne er der højere udgifter forbundet med at udgive på Blu-ray.

For mens HD-DVD blot er en 'opdateret' dvd-skive, så kræver det helt nye teknikker og anlæg at producere Blu-ray-skiver.

Alligevel havde flere filmstudier, herunder 20.th Century Fox, valgt at satse udelukkende på Blu-ray, mens Universal som det eneste selskab satsede på HD-DVD.

Med Paramount Pictures og DreamWorks' beslutning ændrer markedet nu ansigt, og format-krigen synes genoptaget fra filmstudiernes side.

"Deres beslutning ændrer kampen helt, og det er derfor, at vi har valgt at følge med dem," siger direktør Jeffrey, DreamWorks til AP.

Svære odds for HD-DVD

Skal HD-DVD sætte sig på markedet og lade sig krone som dvd'ens arvtager, venter der dog stadig store udfordringer forude.

I takt med forbrugernes støtte til Blu-ray har flere aktører på markedet fulgt trop, og har droppet det konkurrerende format.

I juni valgte den internationale videoudlejningskæde Blockbuster således helt at fjerne HD-DVD fra hylderne og kun tilbyde film på Blu-ray-formatet.

I tilgift har USA næststørste elektronikforhandler, Target, valgt kun at sælge Blu-ray-afspillere i sine butikker fra og med fjerde kvartal.

En Blu-ray-disk kan indeholde 50 gigabyte data sammenlignet med HD-DVD'ens 30. En almindelig dvd kan lagre op til 8,7 gigabyte data.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos