Bilka vil af med kopibeskyttet musik

Forbrugerne vil have DRM-fri musik, lyder det fra Bilka, der presser på for at få fjernet kopibeskyttelsen fra den musik, der sælges i koncernens onlinemusikbutik.

Artikel top billede

30 procent af de to millioner sange i Bilkas online musikbutik er i dag uden DRM-beskyttelse.

Bilka har oplevet et markant fald i antallet af sure kunder, efter varehuskæden begyndte at sælge DRM-fri musik på nettet.

Siden juni har Bilka solgt musik online fra pladeselskaberne Universal og EMI.

Og det skulle gerne blive til meget mere.

”Vi er i løbende dialog med alle pladeselskaber om forsøgsordninger, der kan løsne op for kopibeskyttelse. Først når den er væk, bliver online-musik et reelt alternativ til cd’erne. Og det er fordi, kunder vil ikke have bøvl med varer, som de betaler penge for,” siger Erik Eisenberg, kommunikationschef i Dansk Supermarked, der blandt andet står bag kæderne Bilka, Føtex og Netto.

Presset vokser

Godt 30 procent af de to millioner sange i Bilkas online-musikbutik er i dag uden DRM-beskyttelse.

I USA er blandt andet den største detailkæde, Wall-Mart, begyndt at sælge online-musik uden DRM-beskyttelse.

Og når den slags giganter går ind i online-musiksalget, så er det noget, der batter internationalt, påpeger professor Niels Ole Finnemann fra Århus Universitet, Institut for Informations- og medievidenskab.

”Når sådan en virksomhed går ind, så bliver det meget svært for andre at opretholde DRM-systemer. Det ligger et pres på leverandører af musik,” siger Niels Ole Finnemann.

Det er dog endnu usikkert, om Wall-Mart vil erobre markedsandele fra Apples online-musikbutik iTunes eller om markedet blot bliver større, mener Niels Ole Finnemann.

Jobs dumpet?

Selv om Apples øverste chef Steve Jobs tidligere i år har opfordret musikindustrien til at droppe DRM-systemer for at forhindre ulovlige kopier, har Apple endnu ikke fået lov af Universal til at sælge pladeselskabets DRM-fri musik.

Iagtagere mener, at dette skyldes et stadig mere spændt forhold mellem de to giganter.

Også andre giganter som Sony BMG og Warner Music afsøger terrænet for at udsende online musik uden DRM, skriver blandt andet nyhedstjenesten Siliconrepublic.com.

Se hvad sangene koster på nettet her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S