DRAM finder vej til mobiltelefonerne

Producenterne af hukommelseskredsløb på vej med mobil DRAM for at imødekomme behovet for større computerkraft i de nyeste mobiltelefoner.

Artikel top billede

Hynix Semiconductor har udviklet dette mobile 512 Megabit hukommelsesmodul, som opererer med 200 MHz og kan behandle data med en hastighed af 1,6 Gb data i sekundet.

Den store udbredelse af smart phones verden over skal sikre DRAM en plads i fremtidens mobiltelefoner, håber producenterne af hukommelseskredsløb.

Selvom det ikke er nøjagtig de samme moduler, som anvendes i computere, er funktionen stort set den samme. I grove træk er der størrelsen, varmeudviklingen og strømforbruget til forskel - alle væsentlige kriterier i udviklingen af mobiltelefonteknologi, siger Mueez Deen, Samsung Semiconductor's chef for DRAM og graphics memory.

Mindre strømkrævende

Det har været producenternes som Samsung Electronics og Hynix semiconductors håb i mange år, at DRAM ville finde indpas i mobiltelefonerne på grund af det kæmpe volumen, der er i markedet.

Problemet har dog været, at konventionel DRAM til computere er for strømkrævende til anvendelse i mobiltelefoner. Producenterne har derfor udviklet mobil DRAM for at imødekomme behovet for større computerkraft i de nyeste mobiltelefoner.

"Hver gang du har et styresystem med mange funktioner, er du nødt til at have noget, der kan lagre operativsystemet - og desuden have nok hukommelse til at huse de tilhørende funktioner.", understreger Mueez Deen.

DRAM afløser SRAM

Dagens teknologi er helt anderledes, end den var for 10 år siden.

Den gang var den mest almindelige teknologi i mobiltelefoner baseret på NOR flash memory og SRAM. SRAM var et indlysende valg på grund af det lave strømforbrug, men producenterne brokkede sig over de høje priser på SRAM i forhold til DRAM og håbede, at DRAM ville afløse SRAM.

Det har ikke været nogen simpel opgave for producenterne af DRAM at imødekomme behovet fra mobiltelefonproducenterne, men en intensiv udviklingsindsats har givet resultater i form af pladsbesparelse og lavere energiforbrug.

Mueez Deen understreger, at mobil DRAM ikke er en formindsket udgave af DRAM til computere. Der er tale om en teknologi, der er udviklet selvstændigt.

iPod og iPhone sætter gang i DRAM

SRAM har stadig førerpositionen på dagens mobilmarked. Imidlertid ser det ud som om, at produkter som Apples iPhone, over tid, vil vinde markedsandele til DRAM.

Mobiltelefoner, der fungerer som PDA'er, kan sende e-mails, afspille musik og indeholder multimediafunktioner behøver større kapacitet og hastighed i hukommelsen, end SRAM kan præstere - derved er vejen banet for DRAM.

Faktisk er IPod også med til at fremme væksten for DRAM. Digitale musikafspillere behøver DRAM til lagring i enhedens buffer. "Ligegyldigt om det er audio- eller videoafspillere, så kræver små afspillere DRAM - især videoafspillere er krævende," siger Mueez Deen.

"Med den udvikling, vi ser i dag, vil flere mobiltelefoner, selv i den billige ende, i fremtiden indeholde multimedia og PDA-lignende funktioner. Det er med til at sikre fremtiden for DRAM.", fastslår Deen.

Oversat af Bo Madsen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect