Danske signatur-kæmper i åben kamp med sig selv

TDC og PBS kommer til at dyste med sig selv i kampen om at blive næste generation af den digitale signatur. De to byder nemlig både sammen, hver for sig og sammen med andre.

Artikel top billede

"Der skal være vandtætte skotter ," lyder det fra Palle H. Sørensen, IT- og Telestyrelsen.

Skal TDC konkurrere med sig selv om den næste generation af den digitale signatur? Måske.

Sådan lyder beskeden fra Palle H. Sørensen fra IT- og Telestyrelsens it-sikkerhedskontor.

Når konkurrencen om at sikre sig kontrakten på at levere signaturen går ind i sin afgørende fase, så kan TDC og PBS, som begge er med i to konsortier, godt konkurrere med sig selv.

Palle H. Sørensen forklarer, at konkurrencereglerne gør, at en virksomhed godt kan være med i to konkurrerende konsortier.

"Men det kræver vandtætte skotter mure mellem de hold, der forhandler. Det må ikke være de samme mennesker, der deltager i forskellige konsortier," forklarer Palle H. Sørensen.

De regler er også blevet understreget over for de to virksomheder.

Sen frist

Det vil sige, at PBS og TDC, som har stiftet et fælles selskab, som formentlig byder på signaturen, også kan byde hver for sig.

PBS er med i konsortiet med TDC, men har også en alliance med den norske pendant til PBS, BBS, mens TDC byder selv og desuden har et vist samarbejde med EDB Gruppen, der også er prækvalificeret.

Men det vil først vise sig om firmaerne vælger at satse på to heste til november.

Den 9. november er der nemlig frist for at komme med det første projektforslag.

"Så vil vi jo se, hvem der er med. Derefter går vi ind i en møderække med de enkelte konsortier, og så kører det i hvert sit spor," forklarer Palle H. Sørensen.

Modellen for udbuddet kaldes konkurrencepræget dialog, og bruges kun sjældent. Men IT- og Telestyrelsen har valgt den model, for at få teknologiske indspark fra leverandørerne.

Udgangspunktet er en mindre detaljeret kravsspecifikation, som leverandøren og IT- og Telestyrelsen konkretiserer gennem en række møder.

Derfor vil den endelige leverandør også først blive valgt i løbet af næste år.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S