Vista Ultimate-købere føler sig snydt

Købere af den udvidede Windows version Vista Ultimate føler sig snydt af Microsoft, som ikke har leveret de lovede ekstrafunktioner.

Utilfredse kunder, der for tre måneder siden brokkede sig over manglende add-ons i Windows Vista, er igen på banen. Denne gang fordi, Microsoft ikke overholder den deadline, de selv har sat for leveringen af de ekstra features.

Sidst i juni måned var bloggere og brugere ude med riven efter Vista Ultimates 'Extras', der kun var til rådighed i den dyreste version til 399 dollar, og ikke i dens billigere fætter, Home Premium, til 239 dollar. Microsoft havde i sin markedsføring omtalt Extras som "banebrydende programmer, innovative funktioner og unikke udgivelser," der løbende ville blive tilbudt Ultimate-kunderne.

Microsoft havde, da man nåede juni måned, ikke tilbudt nogen Extras, siden virksomheden i februar udsendte en betaversion af DreamScene, en video-screensaver, hvilket gjorde nogle kunder rasende. Microsoft forsøgte flere dage senere at bløde situationen op, og sagde:

"Vi beklager, at det har taget så lang tid at give vores kunder en status på udsendelserne. Vi udsender Windows DreamScene og de resterende 20 sprogmoduler sidst på sommeren."

Hvilken sommer?

Men sommeren kom, og gik. Brugerne siger, at der ikke er noget nyt om Extras.

"Selvom holdet bag Windows Ultimate er taget til datolinien, så er sommeren slut," skrev Windows-entusiasten Long Zheng i bloggen iStartedSomething.

Zheng var en af dem, der tidligere på sommeren brokkede sig over de udeblevne Extras.

"Normalt ville jeg være ligeglad med, hvilken årstid det er på den nordlige halvkugle; men i dag beviser det, at holdet ikke er i stand til at levere varen, og ikke er til at stole på. Sandheden er, at kunderne næsten ingenting får," skrev Zheng.
De fleste brugere, som skrev på Zhengs blog, følte sig også snøret. "Jeg købte ikke Ultimate alene for Extras, men det var en udslagsgivende faktor," skrev en bruger, der kalder sig T-man. "Tanken om at få noget mere var tillokkende. Når man tager prisen i betragtning, er det en bitter pille at sluge".

En mindre gruppe brugere var mere tilgivende. "Ultimativt er Extras bare... nogle ekstra ting," skrev Brandon Live, en Microsoft-ansat. "Selvom jeg er skuffet over håndteringen, mener jeg ikke, at Extras er årsagen til, at folk har købt Ultimate."

"Jeg er tilfreds med Vista Ultimate, som det er. Bare vent, så kommer tingene i deres tempo, ikke dit," skrev Lipo Network.

Nogen gjorde sig også morsomme i en Microsoft support-nyhedsgruppe. Blandt andet skrev theclyde: "Nævnte de, hvilket års sommer de hentydede til?"

Oversat af Bo Madsen

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S