Bendtsen: Jobkarteller kan være i strid med loven

Erhvervsminister Bendt Bendtsen mener, jobkarteller kan stride mod konkurrenceloven. Samtidig bakker han op om Konkurrencestyrelsen, der ikke har grebet ind mod jobkarteller

Artikel top billede

Økonomi og Erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) erklærer sig enig med EU-kommissionens vurdering af, at jobkarteller kan stride mod konkurrenceloven.

"Jeg er enig med EU kommissionen i, at en aftale mellem virksomheder om ikke at ansætte hinandens medarbejdere, vil kunne udgøre en aftale om opdeling af markedet for udbudet af arbejdskraft. Aftaler om jobklausuler kan derfor være i strid med EF-traktatens artikel 81, stk. 1, om forbud mod konkurrencebegrænsende aftaler," siger Bendt Bendtsen.

Han understreger dog, at aftalerne skal begrænse konkurrencen mærkbart.

"Konkurrencelovens § 6, stk. 1, forbyder - på helt tilsvarende vis - alle former for aftaler der begrænser konkurrencen mærkbart" siger han.

Ministeren forklarer, at han løbende har været i dialog med Konkurrencestyrelsen om jobklausuler.

"Konkurrencestyrelsen har oplyst, at jobklausuler kan være i strid, hvis aftalerne begrænser konkurrencen mærkbart på det relevante marked. Helt i overensstemmelse med EU-kommssionen," siger vicestatsministeren.

Styrelse kan gribe ind

Ministeren fortæller samtidig, at Konkurrencestyrelsen kan gribe, hvis de får mistanke om jobkarteller.

"Hvis Konkurrencestyrelsen får kendskab til en mulig konkurrencebegrænsende aftale mellem virksomheder om ikke at ansætte hinandens medarbejdere kan de indlede en sag." siger han.

Det afhænger af en konkret vurdering fra sag til sag blandt andet lægges der vægt på, hvilket marked der er tale om, virksomhedernes stilling på markedet og markedets struktur og udvikling, forklarer han.

Men i sidste ende handler det om at optimere vilkårene for virksomhedernes mulighed for at erhverve kompetente medarbejdere, understreger ministeren.

Kigger den anden vej

Dermed lader det til, at ingen af de mange jobkarteller Computerworld har afsløret i det forgange år åbenbart har været omfattende nok til "mærkbart at begrænse konkurrencen".

Konkurrencestyrelsen har i hvert fald ikke grebet ind over for WM Data, der ellers havde 300 aftaler med kunder og leverandører.

Eller IBM, der havde aftaler med samtlige underleverandører og med Danmarks største virksomhed A.P. Møller Mærsk.

Eller en lang række andre virksomheder i især it-branchen, der har indgået jobkartel-aftaler.

At Konkurrencestyrelsen var klar over at de burde gribe ind, fremgår ikke direkte af tidligere udtalelser til computerworld.dk.

Gentagne gange har fagforeningen IDA forsøgt at få styrelsen til at gøre noget ved jobkartellerne.

I september 2006 afviste en kontorchef fra Konkurrencestyrelsen her på computerworld.dk, at styrelsen burde gribe ind på opfordring fra IDA.

"Konkurrenceloven omfatter ikke løn- og arbejdsforhold. Derfor har jeg vanskeligt ved at se, at aftalerne skulle have nogen relevans i forhold til konkurrenceloven," sagde Bente Skovgaard, kontorchef i Konkurrencestyrelsen dengang.

Dog har styrelsen i et tidligere §20 svar til beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen tilbage i 2004 skrevet at jobkarteller kan stride mod konkurrenceloven, hvis de mærkbart begrænser konkurrencen.

I svaret gjorde styrelsen dog også opmærksom på at konkurrenceloven ikke omfatter løn og arbejdsforhold.

Økonomi og Erhvervsministeren har tiltro til styrelsen

"Det er Konkurrencestyrelsen, der håndhæver konkurrenceloven og holder øje med om den overholdes. Det er jeg helt tryg ved.," siger Bendt Bendtsen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    IT-Forsyningen I/S

    Leder af serverteam

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Management i frontlinjen hos PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S