Slagsmål om udbud af e-læring til staten fortsætter

Direktør i e-lærings-virksomhed er ikke i tvivl om, at KMD vinder det kommende udbud over et e-lærings-system til staten. KMD byder nemlig sammen med underleverandøren Saba.

Antydninger om urent trav fortsætter i sagen om det kommende udbud over et e-lærings-system til staten.

Direktør i e-lærings-virksomheden ProOffice Per Mølgaard Thorsen er sikker på, at KMD vinder det kommende udbud over et statsligt administrationssystem til e-læring.

Han peger på, at firmaet Key2Know i en rapport udarbejdet for Finansministeriet har anbefalet en løsning, som Økonomistyrelsen bruger, og som bygger på Saba - et system, som Key2Know selv er forhandler af.

Og Saba er netop underleverandør til KMD i udbuddet, hvor fem firmaer netop er blevet prækvalificeret.

"Uden at kende de fem prækvalificeredes bud indgående, og uden på nogen måde at antyde aftalt spil, tør jeg godt indgå et væddemål på, at KMD med Saba vinder udbuddet," siger Per Mølgaard Thorsen.

Det er Personalestyrelsen, der skal indkøbe og udvikle de læringsprodukter, hovedsagelig i form af e-læring og blended learning, som skal ligge i LMS-løsningen, der sættes i drift i januar 2009.

De øvrige fire prækvalificerede er IBM, Multidata, NNIT og Oracle.

Indhold til e-læringssystemet

Samtidig tror direktøren, at Key2Know selv vil få fingrene direkte ned i kassen, når staten skal til at købe indholdsprodukter til systemet.

"Nu har de lavet et nyt selskab. Mon ikke dette selskab bliver indholdsleverandør til det nye system?" siger han.

Administrerende direktør for firmaet Key2Know er Bo Sejer Frandsen, der også sidder i videnskabsminister Helge Sanders IKT-råd.

Rettelse:

I den oprindelige version af artiklen blev Key2Know omtalt som et herningfirma. Firmaet har til huse i Århus.

I artiklen fortæller en direktør, at Key2Know er eneforhandler af Saba og vil få provision, hvis Saba vinder udbuddet.

Key2Know oplyser imidlertid, at selskabet ikke har eneforhandling af Saba. Og at selskabet ikke er sikret provision ved salg af Saba på andet end løsninger, som Key2Know selv sælger. Key2Know har ikke budt på opgaven og kan derfor ikke få provision fra Saba på denne opgave.

Endelig sidder Bo Sejer Frandsen ikke i bestyrelsen for Key2Know. Derimod er han administrerende direktør for Key2Know og sidder i bestyrelsen for datterselskabet Key2Know Competence & Learning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S