De ældre skal lokkes på nettet

Microsoft vil hjælpe den ældre generation af digitale analfabeter med at blive bedre til at bruge internettet.

I en kæmpestor oppustelig computer talte videnskabsminister Helge Sander (V) i dag tirsdag til den ældre del af befolkningen.

I den store computer er der også en ’mini-datastue’ med rigtige computere og adgang til internettet, som ældre hele dagen kan prøve kræfter med - af kyndig vejledning givetvis.

Rådhuspladsen er i disse dage omdrejningspunktet for informationskampagnen Netsikker Nu!, der skal få ældre til at gå på nettet.

For selvom World Economic Forum har udråbt Danmark til Verdens Bedste It-Nation, kan en stor del af befolkningen ikke finde ud af teknologien - herunder de ældre.

Hjælp til selvhjælp

Derfor er Microsoft sammen med Ældremobiliseringen taget skridtet mod en række aktiviteter, der skal hjælpe ældre sikkert i gang på nettet.

Formålet er også at spare det danske samfund et tocifret milliardbeløb om året, hvis de ældre lærer at kommunikere og betjene sig selv ved hjælp af nettet.

De ældre skal blandt andet lære at vedhæfte en fil på en mail, åbne en netbank eller en digital signatur, udfylde deres digitale selvangivelse eller bare bestille en billet over nettet.

I forbindelse med den årligt tilbagevendende kampagne Netsikker Nu! har Microsoft i samarbejde med Ældremobiliseringen arrangeret undervisning på 10 datastuer i hovedstadsområdet.

Målet er, at datastuerne skal være med til at hjælpe de ældre sikkert i gang på nettet.

”Med datastuerne håber vi at kunne inspirere de ældre til at benytte sig af internettets tilbud. Vi fortæller de ældre, hvordan de kommer i gang og bruger de mest kendte tjenester, som Hotmail, Explorer og Live Messenger,” siger Sara Helweg-Larsen, kommunikationsdirektør hos Microsoft.

Videnskabsministeriet og en række virksomheder og organisationer står bag Netsikker Nu! 2007, der skydes i gang i dag.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

    Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job