Omstridt dansk it-firma udbetaler million-erstatning

Udskældt ESDH-leverandør betaler en million kroner i erstatning til kunde, der aldrig fik selskabets system til at fungere ordentligt

Artikel top billede

Software Innovation med administrerende direktør Peter Perregaard i spidsen betaler Albertslund Kommune en million kroner i erstatning

Det omstridte it-firma Software Innovation betaler en million kroner i erstatning til Albertslund Kommune, fordi selskabets ESDH-løsning aldrig kom til at fungere ordentligt.

Det fremgår af papirer, som Computerworld har fået aktindsigt i.

Af samme dokumenter fremgår det, at Albertslund Kommune oprindeligt krævende 1,3 millioner kroner af Software Innovation, mens selskabet kun tilbød kommunen 650.000 kroner i erstatning.

Men det endte altså med et kompromis på en million kroner.

Kostede 3,8 millioner

Albertslund Kommune betalte knap 3,8 millioner kroner for anskaffelse af ESDH-systemet.

Prisen var inklusiv udgifter til systemprogrammel, vedligehold i et år, support i et år, tekniske implementering, uddannelse og workshops samt hardware i form af scanner.

Af forligsaftalen, der blev underskrevet 17. september 2007, fremgår det, at ingen af partnerne må tale med pressen om sagen.

"Parterne anerkender herefter en gensidig pligt til ikke at fremsætte yderligere oplysninger omkring projektforløb og baggrund for afslutning af samarbejdet. Parterne er således underlagt en fuldstændig tavshedspligt i så henseende." står der i aftalen.

I totterne på hinanden

Af den kommunikation, der er ført mellem kommunen og Software Innovation fremgår det imidlertid, at man på flere punkter har været alvorlig i totterne på hinanden.

Blandt andet skulle Software Innovation på et tidspunkt have foreslået kommunen at gå over til en nyere version af systemet for at komme problemerne til livs.

I den forbindelse skulle Software Innovation ifølge Albertslund Kommune angiveligt have fortalt kommunen, at den nye version allerede kørte hos Danmarks Statistik og Randers Kommune.

Men det påstår Albertslund Kommune var forkert, hvilket fik kommunen til at tabe tillid til selskabet. Kommunen ville nemlig ikke være den første til at teste den nye version.

Omvendt afviser Software Innovation, at man har henvist til at den nye version var implementeret helt hos Danmarks Statistik og Randers Kommune.

Redningsplan søsat

Med forliget lukker Software Innovation et af de huller, der har skadet selskabets omdømme den seneste tid.

For nylig søsatte den nye administrerende direktør Peter Perregaard da også en plan, der skal rette op på de problemer man har haft med flere offentlige kunder.

Blandt andet bliver det fremover en direktionsbeslutning, hvis en projektleder skal flyttes fra en kunde til en anden kunde.

Et af kritikpunkterne har nemlig været, at udskiftningen af projektledere hos selskabet har været så stor, at det gik ud over samarbejdet med flere kunder.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    Senior Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS