Sæt prisen op og sælg mere

Klumme: Det er ikke nok blot at lægge en standardavance oven i indkøbsprisen. Leg med prisen og se, hvad der virker.

Dengang jeg begyndte at holde foredrag, gjorde jeg det for tre flasker rødvin.

Efterspørgslen var ikke specielt stor, men den var der. Når jeg kom, var der som regel ingen mikrofon. Jeg kunne dårlig få et glas vand, og jeg skulle selv finde frem til lokalet.

Så fik jeg en agent, og vi satte prisen op. Først til 10.000 kroner, så til 15.000, dernæst til 22.000 kroner og nu 30.000 kr.

Efterhånden som prisen steg, skete det underlige, at efterspørgslen også steg. Når jeg kom ud, var der det, jeg ville have at drikke, der var mikrofon, gerne flere forskellige at vælge imellem, og jeg blev hentet ude på parkeringspladsen og ført ind til foredraget.

Jeg var altså den samme person og den samme vare, der holdt det samme foredrag.

Den ene dag for tre flasker rødvin og blev behandlet som lort med en relativt ringe efterspørgsel. Den næste dag til 30.000 kroner plus moms og transport. Der blev jeg behandlet som en konge.

Efterspørgslen steg. Til sidst måtte jeg simpelthen begynde at sige nej til foredrag, fordi jeg ikke kunne overkomme flere. Så priser er noget mærkeligt noget.

Prisfølsomhed

Det er ikke en strategi bare at sætte sin pris op. Der er bestemte varer, der er meget prisfølsomme. Det er klart, man ikke bare kan sælge normal mælk for 20 kroner literen eller almindelige Michael Jackson-cd’er for 250 kroner stykket. Der bliver man nødt til at kigge på, hvad konkurrenterne sælger det til.

Men varer, som ikke rigtigt kan sammenlignes med andre, eksempelvis et foredrag, hvad er det kontra andre foredragsholdere?

Det er jo ikke nødvendigvis det samme. Eller et spamfilter. SpamFighter har nogle funktioner, de andre ikke har, og omvendt. Så det er blot et spørgsmål om at sælge varen bedre, og en højere pris kan indikere et bedre produkt.

Det sjove er, at mange usikre mennesker er bange for at købe billigt. De forbinder billigt med dårligt og dyrt med godt. Så ofte vil du se, at en højere pris kan sælge flere varer.

Leg med priserne

Så mit råd er at lege med priserne og se, hvad der virker. Den med blot at lægge en standardavance oven i indkøbsprisen går jeg ikke ind for.

Det er muligt, at du i nogle tilfælde vil se et lidt lavere salg, men hvis du tjener det dobbelte, kan det jo være en god ide alligevel.

Nogle kunder vil hyle og pibe. Sådan nogle vil der altid være, uanset hvad man gør.

Stikker man 100 mennesker ude på gaden 100 kroner, selvom de ikke har fortjent pengene, så vil de fem eller ti af dem altid komme og sige: “Jeg ville godt have haft 200 kroner” eller “Jeg vil ikke have dine penge”, eller hvad de kan finde på at sige.

Man kan aldrig tilfredsstille alle. Så pas på med at dømme et sådan projekt efter enkelte kunders meget højtråbende fagter. Døm det på den reelle omsætning, den reelle indtjening, du ender med, når dagen er omme.

Martin Thorborg er direktør for Spamfighter og forfatter til bogen e-pusher.dk om effektiv e-handel.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S