På vej til Danmark: Betal i butikker med din mobil

Om ganske få måneder kan danskerne begynde at betale rejser, udlejningsbiler, fladskærme og hotelværelser via deres mobiltelefoner.

I begyndelsen af 2008 lancerer Elgiganten herhjemme som den første et mobilt kreditkortbetalingssystem, der gør det muligt for kortholderen – uanset hvor og hvornår – at udføre kreditkortbetalinger for varer og tjenester ved hjælp af mobiltelefonen.

"Systemet virker på den måde, at hvis du ringer til Elgiganten og bestiller en vare, så giver du ekspedienten dit mobilnummer i stedet for at læse dine kortdata op, og så modtager du en sms, som du returnerer med dine kreditkortdata," forklarer Kristian Gjerding, administrerende direktør, Cellpoint Mobile.

Kræver WAP

Løsningen kræver, at mobiltelefonen kan håndtere WAP (Wireless Application Protocol), hvilket langt de fleste nyere mobiltelefoner kan.

"Du skal hverken være teknisk begavet eller vide noget om WAP. Forhandleren, luftfartsselskabet, hotellet eller hvem det nu måtte være, sender et aktiveringslink, som brugeren aktiverer ved at klikke på det, hvorefter mobiltelefonen via WAP kommer i kontakt med DIBS's betalingssystem via det mobile internet," siger Kristian Gjerding.

Sms-kvittering

Kunden kan derefter vælge at modtage en kvittering også via en sms eller via e-mail.

Løsningen stammer fra et partnerskab indgået mellem DIBS Payment Services og Cellpoint Mobile.

"Vi har mange kunder, som gerne vil tilbyde kortholderne en ny sikker metode til kreditkortbetaling ved hjælp af deres mobiltelefoner, hvor de ikke behøver læse deres kreditkortoplysninger højt, mens de befinder sig et offentligt sted," siger Jesper Lohmann, vicedirektør, DIBS Payment Services.

Krypterer alle transaktioner

Det mobile kreditkortbetalingssystem er baseret på Cellpoint Mobiles mPoint og DIBS's internetbetalingstjeneste, der krypterer alle transaktioner.

Den nye tjeneste lanceres i januar 2008 og henvender sig til et bredt udvalg af virksomheder med direkte kundekontakt som for eksempel forhandlere, luftfartsselskaber, rejsebureauer, biludlejningsfirmaer og webbutikker.

Flere kunder har vist interesse for det mobile kreditkortbetalingssystem heriblandt Skandinaviens største forhandler af elartikler og elektronikvare, Elgiganten, som har planer om at lancere systemet i begyndelsen af 2008.

Den bedste partneraftale

Cellpoint Mobile har ifølge administrerende direktør Kristian Gjerding været på udkig efter et system, som DIBS's, der gør det muligt for opkaldscentre at benytte kreditkortbetaling i et non-verbalt format via kortholderens mobiltelefon.

"Der er stor interesse fra en bred kreds af udbydere, og nyheden er også blevet omtalt mange steder rundt om i verden, men ikke herhjemme, hvilket egentlig undrer os," siger Kristian Gjerding.

Systemet håndterer de gængse kreditkort som Mastercard, Diners, Visa, American Express og selvfølgelig Dankortet.

Michael Mathiasen medejer

Cellpoint Mobile har Cellpoint Connect, hvor Michael Mathiasen er aktionær og bestyrelsesformand, som minoritetsaktionær, mens en stribe af medarbejderne sidder på den største del af ejerskabet.

Tidligere var Cellpoint Mobile et selvstændigt selskab ejet 100 procent af Cellpoint Connect, men for et år siden gennemførte de ansatte et såkaldt management buy out og overtog dermed en bestemmende del af selskabet.

Læses lige nu

    Annonce

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Horsens

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Business Architect

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S