Mandagens aviser om it


Publiceret d. 5. november 2007 kl. 08.07


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Kapitalfonde interesseret i GN Resound
En række kapitalfonde er interesseret i at overtage høreapparatkoncernen GN Resound, men GN-ledelsens priskrav gør det svært at få en handel i hus. Ifølge Dagbladet Børsens kilder forlanger GN omkring 10 milliarder kroner for Resound. Efter at de tyske myndigheder afviste salget af Resound til schweiziske Sonova (tidligere Phonak), er et salg til en større konkurrent udelukket foreløbig, og det har bragt kapitalfondene, der i første budrunde blev kørt agterud, tilbage på banen. (Dagbladet Børsen)

Speakanet får venture-millioner
Trods store underskud står investorerne i kø for at bakke op om den københavnske it-virksomhed Speakanet, der netop har fået tilført 52 millioner kroner i frisk venturekapital. Investorerne er de tre nordiske ventureselskaber Northzone Ventures, Eqvitec Partners og det ATP-finansierede Via Venture Partners. Pengene skal bruges til at etablere virksomheden i udlandet, men der er stadig lange udsigter til overskud. (Dagbladet Børsen)




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Især jobsøgning via sociale netværk kræver en vis takt og tone. Læs her en række gode råd til at fremstå professionelt, når du netværker.
24. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »





 
White papers
BluePhoenix har et hæderkronet bibliotek af automatiserede værktøjer til at understøtte...

Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.