ANNONCE:
"Sidste år annoncerede Oracle sin commitment til Linux, mens det i år har skortet på rigtig bemærkelsesværdige annonceringer," siger Lance A. Leventhal, teknologiredaktør på nyhedsbrevet Atca og en mangeårig iagttager af Oracle.
Morgenens hovedtaler, næsthøjest i Oracle-hierarkiet, vicepræsident Charles Phillips, havde ikke de store nyheder oppe i ærmet.
Han talte dels om virtualisering, open source og standarder, dels om det store arbejde, der ligger forude for Oracle, som skal have integreret produkter og andre ydelser fra 41 opkøbte virksomheder.
Innovation gennem opkøb
Ifølge Charles Phillips er Oracles strategi rent faktisk i høj grad baseret på netop 'acquired innovation' - det vil sige innovation opnået gennem opkøb.
Faktisk betegner Phillips de mange opkøb som Oracles forlængede forsknings- og udviklingsarm.
Derudover er planen, at Oracle gennem de mange opkøb skal blive mere komplet, bedre integreret og i højere grad baseret på standarder.
Et par timer senere overtog Hewlett-Packard - Oracles tætte allierede og samarbejdspartner gennem det meste af Oracles levetid - scenen.
Interesserer mig ikke
Mark Hurd brugte hele sin taletid på at besvare spørgsmål, der var optaget på video dagen forinden, og på at understrege, at HP gør en dyd ud af at bruge egne produkter internt i koncernen.
"Det er muligt, at Mark Hurd synes, det er spændende, hvordan HP bruger egne produkter i sit datacenter, men det interesserer ikke mig. Jeg vil høre nyheder fra brugerne - ikke hvordan leverandørerne bruger deres produkter selv," siger Lance Leventhal.
Konferencen fortsætter frem til torsdag.



