Vil Mærsk-chef gå i flæsket på IBM?

ComputerViews: Den nye topchef hos A.P. Møller - Mærsk har tidligere kæmpet med IBM. Vil han gå hårdt til it-giganten, der som outosurcing-partner er afgørende for it-succes hos Mærsk?

Artikel top billede

ComputerViews:: "Bumpy ride".

Sådan beskriver Carlsbergs it-direktør Lars Krejberg Pedersen ølproducentens proces med at outsource it-driften til IBM.

Bag denne med meget lidt flatterende betegnelse ligger unægtelig problemer, som aldrig er nået til offentlighedens kendskab. Af gode grunde.

Man hænger nemlig ikke sine tætte samarbejdspartnerne ud. Slet ikke, når parterne er dybt afhængige af i den daglige drift.

Tidligere topchef Jess Søderberg fra A.P. Møller - Mærsk har da også pure frifundet IBM for selskabets it-problemer, som analytikere over for Computerworld.dk har vurderet til 1,3 milliard i rene it-tab.

Skærende kontrast

Men måske er det ikke så enkelt endda. Udmeldingen fra Søderberg står dog i skærende kontrast til, hvad kilder har fortalt til Computerworld, hvor ikke mindst en medarbejderflugt efter overtagelsen af DM Data og Mærsk Data havde betydelige negative konsekvenser for udviklingen af et nyt it-system til Maersk Line.

Kilder taler endvidere også om, at de to parter – som en konsekvens af driftproblemer parterne i mellem – indgik en særlig aftale, der angiveligt skulle betyde at der skal betales klækkelige bøder, hvis systemerne var ufunktionsdygtige selv i meget kort tid.

Om Smedegaard i forbindelse med den "bumpy ride" hos Carlsberg har talt med store bogstaver over for IBM, melder historien intet om.

Men en ting er sikkert.

I sin tid som topchef for Carlsberg, blev der rettet gevaldigt op på it-funktionen.

Hvis der blev slået i bordet, så er Smedegaard formentlig også parat til at gå i flæsket på IBM med hans nye, blå kampuniform på fra A.P. Møller.

Måske vil det endda betyde et opgør med den historisk tætte relation mellem Esplanaden og IBM – en relation, der blev indledt af den legendariske Mærsk Mc-Kinney Møller..

Den hidtidige "bumpy ride" skal i hvert fald ændres til en "steady ride".

Gå til Computerworlds store tema om A.P. Møller - Mærsks it-problemer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job