Gymnasiepiger skal da omvendes af it-praktik

På Langkær Gymnasium øger et tæt samarbejde med it-virksomheder de unges interesse for branchen. Det har flyttet holdninger, lyder det fra Key2Know-direktør Bo Sejer Frandsen.

Artikel top billede

"En del af pigerne var meget skeptiske," fortæller administrerende direktør Bo Sejer Frandsen

It-virksomheden Key2Know følger 3.u på Langkjær Gymnasium i Tilst ved Århus i et år, og det har allerede øget interessen for it-branchen markant hos flere af deltagerne.

”Responsen har været meget meget positiv. Overraskende positiv faktisk. En del af pigerne var meget skeptiske over, at de nu skulle til at lave noget med it, men resultatet er, at de er blevet mere eller mindre omvendte, så mange nu siger, at de faktisk godt kunne tænke sig at arbejde i branchen,” fortæller Bo Sejer Frandsen, administrerende direktør i Key2Know der er specialiseret i e-læring.

Projektet er et led i it-branchens evige kamp for at skaffe kvalificeret arbejdskraft, og indtil videre ligner det en succes.

”Projektet er født af det midtjyske it-råd, hvor jeg selv sidder. Vi har diskuteret manglen på arbejdskraft i branchen, herunder også manglen på piger og derfor fik vi den idé at gå ind i første led i fødekæden, nemlig gymnasierne, lige før de unge skal vælge uddannelse,” siger Bo Sejer Frandsen.

I løbet af året vil Key2Knows konsulenter undervise klassen i e-læring, og hvor eleverne gennemfører en projektuge hvor de bruger det de har lært.

Det foregår ved, at eleverne udvikler et e-læringsprojekt til kompetenceudvikling for Århus Kommunes Borgerservice.

”Borgerservice har stillet sig velvilligt til rådighed som casevirksomhed, og har modtaget eleverne som konsulenter der skal løse en opgave om e-læring,” siger Bo Sejer Frandsen.

Key2Knows direktør er meget tilfreds med projektets resultater indtil videre, og har store forhåbninger for den fremtidige udvikling.

”På de tre måneder, der er gået, siden vi begyndte projektet i september, har vi faktisk formået at flytte nogle holdninger,” siger han.

Klassen fremlægger deres e-læringsprojekt for Borgerservice i morgen, onsdag den 28. november.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS