Gymnasiepiger skal da omvendes af it-praktik

På Langkær Gymnasium øger et tæt samarbejde med it-virksomheder de unges interesse for branchen. Det har flyttet holdninger, lyder det fra Key2Know-direktør Bo Sejer Frandsen.

Artikel top billede

"En del af pigerne var meget skeptiske," fortæller administrerende direktør Bo Sejer Frandsen

It-virksomheden Key2Know følger 3.u på Langkjær Gymnasium i Tilst ved Århus i et år, og det har allerede øget interessen for it-branchen markant hos flere af deltagerne.

”Responsen har været meget meget positiv. Overraskende positiv faktisk. En del af pigerne var meget skeptiske over, at de nu skulle til at lave noget med it, men resultatet er, at de er blevet mere eller mindre omvendte, så mange nu siger, at de faktisk godt kunne tænke sig at arbejde i branchen,” fortæller Bo Sejer Frandsen, administrerende direktør i Key2Know der er specialiseret i e-læring.

Projektet er et led i it-branchens evige kamp for at skaffe kvalificeret arbejdskraft, og indtil videre ligner det en succes.

”Projektet er født af det midtjyske it-råd, hvor jeg selv sidder. Vi har diskuteret manglen på arbejdskraft i branchen, herunder også manglen på piger og derfor fik vi den idé at gå ind i første led i fødekæden, nemlig gymnasierne, lige før de unge skal vælge uddannelse,” siger Bo Sejer Frandsen.

I løbet af året vil Key2Knows konsulenter undervise klassen i e-læring, og hvor eleverne gennemfører en projektuge hvor de bruger det de har lært.

Det foregår ved, at eleverne udvikler et e-læringsprojekt til kompetenceudvikling for Århus Kommunes Borgerservice.

”Borgerservice har stillet sig velvilligt til rådighed som casevirksomhed, og har modtaget eleverne som konsulenter der skal løse en opgave om e-læring,” siger Bo Sejer Frandsen.

Key2Knows direktør er meget tilfreds med projektets resultater indtil videre, og har store forhåbninger for den fremtidige udvikling.

”På de tre måneder, der er gået, siden vi begyndte projektet i september, har vi faktisk formået at flytte nogle holdninger,” siger han.

Klassen fremlægger deres e-læringsprojekt for Borgerservice i morgen, onsdag den 28. november.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice