Billig Linux-pc - nu med al kildekode

Firmaet bag den billige Linux-pc Eee har frigivet kildekoden til et af modulerne i pc'ens Linux-operativsystem. Det sker, efter firmaet blev beskyldt for at overtræde open source-licens.

Artikel top billede

Asus blev for nyligt beskyldt for at overtræde open source-licensen GPL, som Linux er frigivet under.

Årsagen var, at Asus' billige Eee-pc leveres med Linux. Bloggeren Cliff Biffle gjorde opmærksom på, at det ikke var muligt at få kildekode til et af modulerne asus_acpi(ACPI - Advanced Configuration and Power Interface).

Nu har Asus offentliggjort kildekoden bag modulet.

Den manglende kildekode til modulet har skabt en del postyr. Blandt andet har Computerworlds debattører diskuteret, hvorvidt det nu er relevant, om al koden er tilgængelig.

Asus pc er en af de første Linux-bærbare, og det nytter ikke, at folk beklager sig over små forseeleser, lyder det blandt andet.

Det er vigtigt at påpege, at GPL ikke overholdes, også selvom det er prisværdige initiativer, der overtræder GPL, er holdningen blandt andre.

Interesserede kan hente kildekoden som en tidlig julegave på:
ftp.asus.com/pub/ASUS/EeePC/701/ASUS_ACPI_071126.rar

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse