Artikel top billede

Facebook på kant med dansk lov

Hos Forbrugerombudsmanden finder man Facebooks politik overfor forbrugerne meget problematisk.

Amerikanske Facebook er på kant med de danske forbrugerbeskyttelsesregler, når det sociale online netværk udnytter brugernes egne indkøb til at sælge annoncer.

"Temmelig problematisk," lyder det fra Søren Iversen, specialkonsulent hos Forbrugerombudsmanden.

I forvejen har den amerikanske borgerrettighedsorganisation MoveOn.org sat en kampagne i gang mod, hvad den kalder et klart bud på brugernes privatliv.

Også tusinde af brugere på Facebook protesterer mod Facebooks nye tilbud til annoncører, kaldet Facebook Beacon.

Reklamesøjler

Ideen med Facebook Beacon er, at virksomheder kan udnytte de af deres kunder, der er brugere på Facebook, til at annoncere overfor andre brugere på det hastigt voksende sociale online netværk.

Med andre ord risikerer brugerne at blive reklamesøjler for bøger, film, kondomer eller andet, som de har købt på nettet.

Ifølge Facebook får brugerne mulighed for at sige fra overfor at blive brugt på den måde. Men de skal sige aktivt fra for hver gang, og foretager de sig ikke noget, vil de bliver brugt som reklame på deres egen profil på Facebook.

Det er ikke muligt én gang for alle at modsætte sig at blive brugt på den måde.

Ifølge Søren Iversen er det disse forhold, der er på kant med den danske persondatalov.

"Når man besøger en netbutik for at købe en bog, så sidder man jo ikke og tjekker alle mulige ting, der er skrevet med småt," siger Søren Iversen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere