Millionregn over open source-folket

Sun udlover over fem millioner kroner om året til community-baseret open source-innovation.

Artikel top billede

For at få gang i open source-innovationen uddeler Sun nu et årligt beløb på over fem millioner til udviklere af open source-applikationer.

Projektet er blevet døbt Open Source Community Innovation Awards Program, og Sun har øremærket pengene til udviklere, som udmærker sig gennem de Sun-drevne projketer.

Konkurrencen starter midt i januar 2008 og involverer seks projekter, nemlig OpenOffice, GlashFish, OpenSolaris, OpenSparc, OpenJDK og NetBeans.

Vores blodåre

Det er op til de enkelte projekter at vælge bedømmelseskriterierne for, hvordan pengene skal distribueres.

Vinderne bliver præsenteret i august 2008.

"Udvikler-communities er hjertet i teknologiindustrien, de driver innovationen, og de er Suns blodårer," siger administrerende direktør Jonathan Schwarts, Sun Microsystems.

"Det er essentielt for os at støtte open source-communities og den innovation, der er omkring dem. Det har højeste prioritet hos os," siger Jonathan Schwarts som begrundelse for pengepræmierne.

"Jeg glæder mig meget til at se den kreativitet, passion og intensitet, der gerne skulle komme fra de medvirkende i vores projekt."

Det har desværre ikke været muligt at få en kommentar fra hverken Sun eller OpenOffice i Danmark.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S