Finansrådet efter hacker-sag: Vær kritisk

Trods frifindelse af netbank-muldvarp tirsdag er bankernes forening Finansrådet ikke bekymret for, at det skal få flere til at hjælpe netbank-svindlere. Se Finansrådets gode råd.

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Tirsdag blev en 60-årig mand fra Næstved-egnen frifundet og undgår således straf efter sidste år at have hjulpet udenlandske kriminelle med at tømme danskeres konti via netbank.

Manden blev kontaktet over nettet, og hjælpen bestod i, at han oprettede en konto. Her satte de kriminelle de stjålne penge ind, og den 60-årige blev bedt om at sende pengene videre til Rusland via Western Union og MoneyGram.

Det fik han betaling for, men manden handlede i god tro, fastslog Retten i Næstved tirsdag og frifandt ham derfor.

Frifindelse vækker ikke bekymring hos bankernes brancheforening Finansrådet.

”Jeg er overbevist om, at han nok helst ville have været denne sag foruden, selv om han blev frifundet,” siger Birgitte Nielsen, der er kontorchef i Kontoret for Betalingsformidling i bankernes interesseorganisation Finansrådet.

Bliv ikke muldyr

”Vi mener stadig, at der er mange gode grunde til ikke at blive muldyr. Vi kan altid finde det kontonummer, som pengene overføres til, og dermed ved vi altid, hvem der er muldyr,” siger Birgitte Nielsen.

Og selv hvis muldyret har nået at hæve pengene, får han ikke noget ud af det, for gevinsten vil blive konfiskeret, påpeger hun.

Hun understreger, at hun ikke kender den konkrete sag, og således udtaler sig generelt om problematikken.

Hun mener, at der er et par karakteristika ved stillingsannoncerne, som søger at rekruttere muldyr, som man kan være opmærksom på.

Hun mener, at man skal være kritisk, hvis man for det første får tilbudt et job uden at have haft en personlig samtale med arbejdsgiveren.

Og for det andet hvis der er en urealistisk høj løn i forhold til den lille arbejdsopgave, som man skal udføre.

Og så mener hun generelt, at man skal se på proportionaliteten i problemet med phishing.

Hun fortæller, at der i de tre første kvartaler af 2007 var 51 tilfælde, hvor danske bankkunder mistede penge til it-kriminelle. Et tab på i alt omkring 2,4 millioner kroner.

”Det er ikke fordi, at vi mener, at der ikke er noget problem. Men man skal se disse tal i forhold til, at der er omkring tre millioner netbank-brugere i Danmark,” siger hun.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS